NASA przeprowadza eksperyment. Zamknęła kilka osób w izolacji przed światem

Kilkoro naukowców, osiem miesięcy w całkowitym odosobnieniu. Na Hawajach rozpoczął się eksperyment NASA, którego wyniki mają pomóc przy planowaniu załogowej misji na Marsa.

19 stycznia na Hawajach rozpoczął się naukowy eksperyment NASA (misja HI-SEAS V), polegający na zamknięciu sześciorga naukowców na okres ośmiu miesięcy w odosobnieniu na szczycie wulkanu.

Ma to pomóc w wyobrażeniu sobie życia astronautów podczas misji na Marsa. Eksperyment ma wymiar psychologiczny, pomoże zrozumieć zachowania ludzkie w małej grupie podczas długiego odseparowania.

Amerykańska Agencja Kosmiczna pracuje nad wysłaniem misji załogowej na Marsa. Według planów miałoby się to odbyć około 2030 roku.

– Jestem dumna z części, jaką odgrywamy w przełamywaniu barier w podróży ludzi na Marsa – powiedziała Kim Binsted, kierowniczka badań.

Szczegóły eksperymentu

Załoga będzie wykonywać prace geologiczne i proste codzienne zadania w kopule o powierzchni 365 mkw, która znajduje się na wysokości 2500 m n.p.m. na wulkanie Mauna Loa, na hawajskiej wyspie Hawai’i.

Zamknięci w kopule naukowcy nie będą mieli kontaktu ze światem zewnętrznym. Komunikacja będzie się odbywała jedynie drogą radiową i będzie obarczona 20-minutowym opóźnieniem, jakie występuje na falach radiowych pomiędzy Ziemią a Marsem.

Badania są przeprowadzane we współpracy z Uniwersytetem na Hawajach.

Sześcioro naukowców

Po szczegółowej selekcji do eksperymentu wybrano sześć osób, dwie kobiety i czterech mężczyzn:- Laura Lark – inżynier oprogramowania ze stanu Waszyngton, przez pięć lat pracowała w Google, ukończyła Uniwersytet Browna;

– Ansley Barnard – inżynier z Reno w Nevadzie, pracowała z NASA i Boeingiem;

– Samuel Payler – kandydat na doktoranta w brytyjskim Centrum Astrobiologii na Uniwersytecie w Edynburgu, stopień magistra uzyskał na Uniwersytecie w Birmingham);

– James Bevington – naukowiec niezależny, uzyskał stopień magistra na Uniwersytecie w Georgii i Międzynarodowym Uniwersytecie Przestrzeni Kosmicznej (ISU) w zakresie inżynierii rolniczej i środowiskowej;

– Joshua Ehrlich – inżynier systemowy w Orion European Service Module, pracował także w NASA’s Kennedy Space Center;

– Brian Ramos – magister Międzynarodowego Uniwersytetu Przestrzeni Kosmicznej (ISU), pracował z NASA’s Johnson Space Center.

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

2 thoughts on “NASA przeprowadza eksperyment. Zamknęła kilka osób w izolacji przed światem”

 1. Wspaniale! Polecimy na Marsa. Założymy osady, doprowadzimy do odnowienia atmosfery i biosfery….marzenie.
  Rzeczywistość będzie taka, że szybko ustanowimy na Marsie granice i własności. Będziemy ryć, kopać i wiercić – wydobywać surowce, niszczyć skażać i zaśmiecać. Tylko zysk będzie się liczył. Przy okazji porozrywamy naszą atmosferę i przywleczemy niebezpieczne mikroby. A może za 100 lat (bo chyba nie wcześniej to wszystko nastąpi)będziemy już posiadali wyższy poziom świadomości i będziemy wiedzieli czy mamy prawo, i w jakim stopniu, przywłaszczać sobie inne planety.

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...
 2. U nas takie eksperymenty też robią i to od dość dawna, na Rakowieckiej 😉

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.