NASA – Rok 2014 najcieplejszy w historii pomiarów

anomalie temperatury 2014 rok

2014 rok został oficjalnie uznanym jako najcieplejszym w historii pomiarów meteorologicznych Ziemi – ogłosiły dwie amerykańskie ośrodki badawcze NASA i NOAA. Zobacz na wykresie jak zmienia się średnia temperatura Ziemi na przestrzeni wielu lat.

Najcieplejszy rok w historii

Analizę opublikowali w piątek naukowcy z NASA i NOAA. W zeszłym miesiącu pojawiły się wstępne dane Światowej Organizacji Meteorologicznej, według których rok 2014 miał pobić najcieplejszy okres 12-miesięczny w 2010 roku. Dyrektor NASA Gavin Schmidt podkreślił, że wszystkie najcieplejsze lata nastąpiły w ciągu ostatniej dekady.

Nie tylko w Australii jak dotychczas temperatura biła wszelkie rekordy. We wszystkich częściach globu temperatura była powyżej średniej długoterminowej. Były też takie obszary, jak na przykład Stany Zjednoczone, gdzie przeciętne temperatury w 2014 r. były niższe od średniej dla XX wieku.

Anomalie temperatury 2014 rokanomalie temperatury 2014 rok

Oceany rekordowo ciepłe

Dane trzech największych na świecie instytutów meteorologicznych NASA, NOAA i brytyjskie Met Office zostały wykorzystywane przez Światową Organizację Meteorologiczną (WMO) i stanowiły podstawę hipotezy wydanej przez nich w grudniu. Rok 2014 był także najcieplejszym w historii jeżeli chodzi o temperatury oceanów. Zapisy sięgają końca XIX wieku, kiedy naukowcy zaczęli używać instrumentów naukowych do zbierania danych o temperaturze.

Temperatury na Ziemi coraz wyższev

Rekordowe anomalie w 2014 roku

Podczas przeglądu ekstremalnych warunków pogodowych w 2014 roku, WMO wskazało szereg rekordowych wydarzeń:
1) We wrześniu część Bałkanów otrzymało dwukrotnie więcej deszczu niż zwykle, a w Turcji suma opadów była czterokrotnie wyższa od przeciętnej.

2) W mieście Guelmin w Maroku w ciągu czterech dni spadła roczna suma opadów, przez co miasto znalazło się niemal całkowicie pod wodą.

3) Zachodnia Japonia odnotowała najsilniejszy deszcz w sierpniu od początku zapisów.

4) Zachodnią część USA nawiedziły ekstremalne susze. Znacznie mniej deszczu niż zwykle spadło na większych obszarach Chin, Ameryki Środkowej i Południowej.

5) W 2014 r. na Ziemi powstały 72 burze tropikalne przy średniej 89 dla lat 1981-2010. Północny Atlantyk, zachodnia i północna część północnego Pacyfiku, Ocean Indyjski były wśród regionów, gdzie aktywność cyklonów kształtowała się poniżej średniej wieloletniej.

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.