NASA staranuje asteroidę by ratować Ziemię przed uderzeniem!

Projekt AIDA ma zapobiec globalnej zagładzie. Żeby tylko na skutek błędnych wyliczeń nie pogorszyć sytuacji.

Asteroid Impact and Deflection Assessment, czyli AIDA – tak nazywa się wspólny projekt agencji kosmicznej NASA i Europejskiej Agencji Kosmicznej ESA, którego celem jest uchronienie naszej planety przed uderzeniem wielkiej asteroidy.

Zderzenie Ziemi z asteroidą o rozmiarze np. 3 km przyniosłoby zagładę całemu światu – oceniają eksperci. Jest jeszcze czas aby temu zapobiec i dlatego agencje kosmiczne zamierzają w 2024 r. staranować przelatującą w pobliżu Ziemi asteroidę Didim nakierowując na nią specjalny statek kosmiczny, który uderzy w nią z prędkością 23,5 tys. km/h.

Projekt, który z fazy koncepcji przeszedł właśnie w fazę realizacji, składa się z dwóch części – Asteroid Impact Mission i Double Asteroid Redirection Test. Jego celem jest wytrącenie asteroidy o średnicy 800 metrów z jej dotychczasowej orbity.

W ten sposób zostanie przetestowana skuteczność takiej metody, która w przyszłości ma służyć ochronie kuli ziemskiej przed ewentualnym bombardowaniem z Kosmosu. Według uczonych, sama asteroida Didim, która krąży wokół Ziemi, nie znajduje się obecnie na naszym kursie i nie zagraża naszej planecie, a staranowanie jej ma jedynie charakter ćwiczebny.

Pozostaje tylko mieć nadzieję, że naukowcy dokładnie obliczyli trajektorię uderzenia i nową orbitę, na którą chcą zepchnąć Didim, żeby nie okazało się nagle, że asteroida, która dotychczas nie była dla nas groźna, w wyniku tego zderzenia znajdzie się nagle na kolizyjnym kursie.

Dodatkowo sytuację komplikuje fakt, że Didim ma jeszcze własnego małego satelitę o średnicy 150 metrów, który nazywa się Didymoon. A jeśli asteroida na skutek gwałtownego zderzenia z pojazdem kosmicznym rozłupie się na kilka części i każda z nich znajdzie się na innej orbicie?

Początkowo agencja ESA chciała w ogóle zrezygnować z projektu AIDA, aby skupić się na finansowaniu kolejnej misji na Marsa. Jednak pod wpływem kolegów z NASA uznano, że ochrona przed asteroidami ma charakter priorytetowy.

“To bardzo ważny krok w dziejach ludzkości, który pokaże, że jesteśmy w stanie obronić naszą planetę od przyszłych zderzeń z asteroidami” – oświadczył jeden z szefów projektu NASA, Andrew Cheng.

źródło: Reporters

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Co racja to racja Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Co racja to racja
Gość
Co racja to racja

Nic nam nie grozi. To wymyślona historyjka