Asteroidy zagrożenia

NASA staranuje asteroidę by ratować Ziemię przed uderzeniem!

Projekt AIDA ma zapobiec globalnej zagładzie. Żeby tylko na skutek błędnych wyliczeń nie pogorszyć sytuacji.

Asteroid Impact and Deflection Assessment, czyli AIDA – tak nazywa się wspólny projekt agencji kosmicznej NASA i Europejskiej Agencji Kosmicznej ESA, którego celem jest uchronienie naszej planety przed uderzeniem wielkiej asteroidy.

Zderzenie Ziemi z asteroidą o rozmiarze np. 3 km przyniosłoby zagładę całemu światu – oceniają eksperci. Jest jeszcze czas aby temu zapobiec i dlatego agencje kosmiczne zamierzają w 2024 r. staranować przelatującą w pobliżu Ziemi asteroidę Didim nakierowując na nią specjalny statek kosmiczny, który uderzy w nią z prędkością 23,5 tys. km/h.

Projekt, który z fazy koncepcji przeszedł właśnie w fazę realizacji, składa się z dwóch części – Asteroid Impact Mission i Double Asteroid Redirection Test. Jego celem jest wytrącenie asteroidy o średnicy 800 metrów z jej dotychczasowej orbity.

W ten sposób zostanie przetestowana skuteczność takiej metody, która w przyszłości ma służyć ochronie kuli ziemskiej przed ewentualnym bombardowaniem z Kosmosu. Według uczonych, sama asteroida Didim, która krąży wokół Ziemi, nie znajduje się obecnie na naszym kursie i nie zagraża naszej planecie, a staranowanie jej ma jedynie charakter ćwiczebny.

Pozostaje tylko mieć nadzieję, że naukowcy dokładnie obliczyli trajektorię uderzenia i nową orbitę, na którą chcą zepchnąć Didim, żeby nie okazało się nagle, że asteroida, która dotychczas nie była dla nas groźna, w wyniku tego zderzenia znajdzie się nagle na kolizyjnym kursie.

Dodatkowo sytuację komplikuje fakt, że Didim ma jeszcze własnego małego satelitę o średnicy 150 metrów, który nazywa się Didymoon. A jeśli asteroida na skutek gwałtownego zderzenia z pojazdem kosmicznym rozłupie się na kilka części i każda z nich znajdzie się na innej orbicie?

Początkowo agencja ESA chciała w ogóle zrezygnować z projektu AIDA, aby skupić się na finansowaniu kolejnej misji na Marsa. Jednak pod wpływem kolegów z NASA uznano, że ochrona przed asteroidami ma charakter priorytetowy.

“To bardzo ważny krok w dziejach ludzkości, który pokaże, że jesteśmy w stanie obronić naszą planetę od przyszłych zderzeń z asteroidami” – oświadczył jeden z szefów projektu NASA, Andrew Cheng.

źródło: Reporters

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Co racja to racja Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Co racja to racja
Gość
Co racja to racja

Nic nam nie grozi. To wymyślona historyjka

%d bloggers like this: