NASA testuje „latający talerz”

LDSD nasa

Ziemianie przejmą władzę nad marsjańskim niebem, i to przy pomocy „latających talerzy”. To nie scenariusz filmu o kosmitach, tylko jeden z najważniejszych elementów kolonizacji Czerwonej Planety.

NASA kolejny raz przetestowała z powodzeniem LDSD (Low-Density Supersonic Decelerator), czyli pojazd, który swoim wyglądem przypomina właśnie „kosmiczny spodek”. Naukowcy z Jet Propulsion Laboratory w Pasadenie, chcą teraz wykorzystać to urządzenie do kolonizacji Marsa.

LDSD nasa

LDSD będzie transportował, z orbity na powierzchnię, niezbędne do przeżycia zaopatrzenia dla przyszłych kolonizatorów. Tylko tak bowiem będą mogli oni normalnie funkcjonować na tej obcej i niegościnnej planecie.

Podczas wczorajszych eksperymentów w laboratorium w Pasadenie, inżynierowie na specjalnym stole obrotowym sprawdzili odporność LDSD na wirowanie.

Przypomnijmy, że w trakcie ostatniego testu, który odbył się w lipcu ubiegłego roku na Hawajach, balon stratosferyczny wyniósł pojazd na wysokość 40 kilometrów. Następnie „spodek” odłączył się od balonu i dzięki mocy własnych silników, tak jak zakładano, osiągnął pułap 54 kilometrów.

Na tej wysokości zostały przeprowadzone niezwykle istotne eksperymenty, także z udziałem dwóch technologii, które nazwane zostały: Supersonic Inflatable Aerodynamic Decelerator (SIAD) oraz Supersonic Disk Sail Parachute.

Pierwsza z nich jest kevlarowym kołnierzem, którego zadaniem będzie spowolnienie procesu lądowania (hamowania atmosferycznego) na powierzchnia Marsa, co przełoży się na większą oszczędność paliwa. Natomiast druga, to po prostu nowy rodzaj spadochronu, który jest największym w historii NASA, gdyż ma średnicę aż 30 metrów.

LDSD ma być gotowy do roku 2018 i, według planów NASA, będzie wykorzystany w planowanych na kolejną dekadę pionierskich misjach kolonizacyjnych Czerwonej Planety.

Naddźwiękowy spowalniacz lądowników będzie w stanie bezpiecznie osadzić na powierzchni tej planety dużo cięższe ładunki niż do tej pory, nawet dochodzące do masy 3 ton, czyli mniej więcej tyle, ile będzie ważył statek kosmiczny wraz z astronautami.

LDSD nasa

źródło: geekweek.pl

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.