NASA udostępniła zdjęcia Plutona w 3D

Chodzi tutaj o region Tartarus Dorsa, który znajduje się na wschód od obszaru o nazwie Tombaugh Regio, czyli słynnego „serca” Plutona. Zdjęcie 3D tej części najbardziej znanej planety karłowatej to strzał w dziesiątkę, ponieważ nazywana jest ona „skórą węża”, a to za sprawą unikalnej faktury powierzchni.

Pluton

Na fotografii możecie zobaczyć rozciągające się na kilka kilometrów wgłębienia, które głębokie są na setki metrów. Naukowcy z NASA zaznaczają, że jest to bardzo niezwykły region, gdyż formacje występujące na nim są unikalne w skali całego Układu Słonecznego.

Pluton

Póki co dokładnie nie wiadomo, jak powstał Tartarus Dorsa, ale sądzi się, że odpowiedzialny za ukształtowanie tego terenu może być metanowy lód. Powyższe zdjęcie udostępnione w technologii 3D powstało 14 lipca ubiegłego roku, w trakcie przelotu obok Plutona sondy New Horizons.

Pluton

Pluton (oznaczenie oficjalne: (134340) Pluton) – planeta karłowata, plutoid, najjaśniejszy obiekt pasa Kuipera. Został odkryty w 1930 roku przez amerykańskiego astronoma Clyde’a Tombaugha. Od odkrycia do 2006 roku Pluton oficjalnie był uznawany za dziewiątą planetę Układu Słonecznego. 24 sierpnia 2006 roku Międzynarodowa Unia Astronomiczna odebrała Plutonowi status planety, co oznacza, że Układ Słoneczny liczy 8 planet.

Pluton należy do szerszej grupy obiektów transneptunowych. Płaszczyzna, po której się porusza, jest mocno nachylona do płaszczyzny ekliptyki, z silnie ekscentryczną orbitą, która częściowo przebiega bliżej Słońca niż orbita Neptuna. Plutona obiega co najmniej pięć księżyców, z których jeden, Charon, ma tylko o połowę mniejszą średnicę od niego.

źródło: geekweek, wikipedia
Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.