NASA uspakaja. 8 marca nie dojdzie do kolizji asteroidy z Ziemią

Trzydziestometrowa asteroida, którą po raz pierwszy zauważono, gdy przelatywała w pobliżu Ziemi dwa lata temu, powróci już 8 marca. Początkowe szacunki NASA wskazywały, iż kosmiczny obiekt o wymiarach wieloryba może zbliżyć się do Błękitnej Planety na odległość zaledwie 17 tys. km od jej powierzchni (21 razy bliżej od dystansu dzielącego Ziemię i Księżyc). Jednak z aktualizacji wynika, że 2013 TX68 przeleci w odległości 5 mln km od naszej planety.

Nie stanowi zagrożenia

„Dodatkowe obserwacje planetoidy 2013 TX68 doprowadziły do korekty jej orbity i przesunięcia daty przelotu asteroidy w pobliżu Ziemi między 5 a 8 marca” – podaje NASA w oświadczeniu.

Obserwacje, z archiwalnych zdjęć dostarczonych finansowanego przez NASA Pan-STARRS (służby do badania planetoid), pozwoliły naukowcom z ośrodka NASA Center for Near-Earth Object Studies (CNEOS) w Jet Propulsion Laboratory w Pasadenie w Kalifornii udoskonalić swoje wcześniejsze prognozy przelotu, potwierdzając, że asteroidanie stanowi zagrożenia dla Ziemi.

„Wiedzieliśmy, że planetoida 2013 TX68 bezpiecznie przeleci obok Ziemi na początku marca, ale te dodatkowe dane pozwalają nam uzyskać lepszy wgląd na jej orbitę” – powiedział Paul Chodas, kierownik CNEOS. Dane wskazują, że ta mała asteroida prawdopodobnie przejdzie znacznie dalej od Ziemi niż wcześniej zakładano.

Nie uderzy w Ziemię do 2100 roku

Marco Micheli z Centrum Koordynacji Europejskiej Agencji Kosmicznej (NEOCC / SpaceDys) we Frascati (Włochy), jest astronomem, który identyfikuje obiekt dzięki zarchiwizowanym obrazom. Nowa prognoza CNEOS wskazuje, iż obiekt przeleci w odległości 5 mln km od naszej planety.

„Jest jeszcze szansa, że może przejść bliżej, ale na pewno nie bliżej niż 24.000 kilometrów nad powierzchnią Ziemi” – mówi Micheli.

Nowe obserwacje udoskonaliły ścieżkę lotu 2013 TX68 w kolejnych latach; CNEOS ustaliła, że 2013 TX68 nie będzie stanowić zagrożenia dla Ziemi w ciągu następnego stulecia.
„Nie ma żadnych obaw dotyczących tej asteroidy – o ile nie będziemy zainteresowani patrząc na nią przez teleskop” – powiedział Chodas.

Ten sam obiekt przejdzie w pobliżu Ziemi 28 września 2017, ale szanse na kolizję z Ziemią szacowane są na 1:25 000 000. Przeloty w latach 2046 i 2097 wskazują na jeszcze mniejsze prawdopodobieństwo uderzenia.

Odkryta przypadkiem

Naukowcy, na podstawie aktualnych obserwacji, szacują, iż 2013 TX68 ma co najmniej 30 metrów średnicy. Dla porównania asteroida, która rozpadła się w atmosferze nad Czelabińskiem w Rosj, trzy lata temu liczyła około 20 metrów.

Jeśli asteroida wielkości 2013 TX68 miałyby wejść w atmosferę ziemską, to prawdopodobnie uwolniłaby dwukrotnie większą energię niż w przypadku Czelabińska. Obiekt został odkryty przez agencję Catalina Sky Survey w dniu 6 października 2013 roku, gdyż zbliżyła się do Ziemię po stronie nocnej.

źródło: krolowa-superstar
Podziel się
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

7
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
Anonimkrólik BaksTimonpumba Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Anonim
Gość
Anonim

Niech jebnie w yellowstone albo w NASA

pumba
Gość
pumba

Według NASA nigdy nie będzie groźne
A jak walnie konkretnie to opiszą to że przemknęła niepostrzeżenie , albo że komputer źle wyliczył

Na H…. obserwować, na H….. się przejmować, jak walnie to i tak się nic nie zrobi z taką technologią co mają w nasa,

Na księżyc nie latają a na marsa planują misję załogową, gdzie tu logika ?
Niech najpierw wybudują na księżycu stację zaopatrującą w paliwo rakiety a potem niech planują misje na marsa

Łatwiej oderwać rakietę od księżyca niż od ziemi i nie trzeba tyle paliwa tu jest logika

Timon
Gość
Timon

Japończycy zbudowali potężny laser, przed chwilą był gdzieś artykuł o uderzaniu laserem statek kosmiczny lub w takie ciało i „popychanie” go w danym kierunku.

Anonimowo
Gość
Anonimowo

Eto nie asteroid, eto sovieckie kosmiczeskie sputnik wysłany na zwiady przez ufoków, wygląd przypomina skałę ale to kamuflaż

A sąsiad z 2 piętra jest jednym z nich i puszcz na mnie jakieś energie i spać mi nie daje

Timon
Gość
Timon

Wkurza to, że przez to że Ziemia jest nietykalna, kłamiąca NASA zawsze ma rację. A niech by walnęła to by przerwała ten ich głupawy optymizm.

generau znafca
Gość
generau znafca

Bardziej bojmy sie kapitalizmu a nie kataklizmu???

królik Baks
Gość
królik Baks

Zależy, mogłoby klepnąć w ocean, żeby ich cwaniactwo ukrócić.