NASA zabiera Was na kosmiczną wycieczkę. Poznajcie Ceres – to planeta karłowata o średnicy 950 km

planeta Ceres

Amerykańska agencja kosmiczna NASA lubi dzielić się niezwykłymi, kosmicznymi krajobrazami. Nie inaczej jest tym razem. Naukowcy opublikowali film, który składa się z materiałów zgromadzonych przez sondę Dawn. Maszyna rozpoczęła badania na początku kwietnia tego roku. Efekty jej pracy już możemy podziwiać z domowego fotela. Zobaczcie film.

Ceres jest wyjątkowym obiektem w naszym Układzie Słonecznym. To planeta karłowata, która krąży wewnątrz pasa planetoid między orbitami Marsa i Jowisza. Ma średnicę 950 km i jest największym z ciał krążących wewnątrz tego pasa. Została odkryta w 1801 przez włoskiego astronoma Giuseppe Piazziego. Ceres intryguje naukowców, ponieważ jej wnętrze składa się ze sporych rozmiarów jądra skalnego, a ponad nim rozciąga się warstwa wodnego lodu i cienka skorupa zewnętrzna zbudowana z lekkich materiałów.

Naukowcy podejrzewają, że 25 proc. masy Ceres to woda, a to oznaczałoby, że ma więcej słodkiej wody niż Ziemia. Ponadto zaobserwowano pióropusze pary wodnej wybuchające z powierzchni planetoidy, które mogą pochodzić z gejzerów

Długa droga

Dawn potrzebowała 7,5 roku aby dotrzeć do planetoidy. Pod koniec kwietnia przystąpiła do badań. Program przewiduje, że w miarę postępu badań orbita sondy będzie stopniowo obniżana tak, aby w końcu znalazła się na wysokości zaledwie kilkuset kilometrów nad powierzchnią planetoidy. Sonda ma prowadzić badania przez co najmniej 14 miesięcy.

W miarę wyczerpywania się zapasów paliwa, straci możliwość prowadzenia badań i kierowania anteny w kierunku Ziemi. Nadal krążyć będzie wokół Ceres, ale nie spadnie na jej powierzchnię przez co najmniej najbliższe 100 lat.

planeta Ceres

Planeta Ceres

Źródło: NASA, ENEX, tvn meteo Autor: PW/mk

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.