Następny cel NASA? Asteroida 16 Psyche warta biliony dolarów

16 Psyche znajduje się w dużym pasie asteroid pomiędzy Marsem a Jowiszem

Warta bilony dolarów asteroida psyche składająca się ze złota, platyny i innych cennych kruszców znajduje się trzy razy dalej niż Ziemia od Słońca.

Ma około 252 km średnicy, metaliczna „planetoida” klasy M 16 Psyche jest celem kolejnej misji NASA do pasa gigantycznych skał otaczających wewnętrzny układ słoneczny. Agencja kosmiczna planuje odwiedzić ją wcześniej, niż pierwotnie planowano.

Naukowcy sądzą, że Psyche może być tym, co pozostało z odsłoniętego metalowego jądra planety bardzo podobnej do Ziemi.
Naukowcy sądzą, że Psyche może być tym, co pozostało z odsłoniętego metalowego jądra planety bardzo podobnej do Ziemi.

Start misji został przyśpieszony o kilka lat i planowany jest na 2022 a do lądowania na asteroidzie dojdzie po 4 latach lotu w 2026 roku. Naukowcy z NASA znaleźli również sposób na szybsze dotarcie do Psyche  poprzez bardziej efektywną trajektorię.

Nowa trasa oznacza, że ​​sonda Psyche nie będzie musiała orbitować wokół Ziemi, aby zwiększyć prędkość i nie przejdzie tak blisko Słońca, więc potrzebuje mniej ochrony cieplnej.

Głównym celem podróży do Psyshe jest zebranie większej ilości informacji na temat naszego układu słonecznego. W przeciwieństwie do pozostałych skalistych sąsiadów, Psyche wydaje się być w całości wykonana z niklu i żelaza, podobnie jak jądro Ziemi.

Naukowcy sądzą, że Psyche może być tym, co pozostało z odsłoniętego metalowego jądra planety bardzo podobnej do Ziemi.

Każdy świat zbadany do tej pory przez ludzi ma powierzchnię lodu, skał lub gazu. Psyche będzie pierwszym metalowym światem, jaki kiedykolwiek odkryto.
Każdy świat zbadany do tej pory przez ludzi ma powierzchnię lodu, skał lub gazu. Psyche będzie pierwszym metalowym światem, jaki kiedykolwiek zbadano
Wiele asteroid i komet to prymitywne ciała protoplanetarne nagromadzone z tej samej chmury pyłu, z której pochodzi nasz układ słoneczny
Wiele asteroid i komet to prymitywne ciała protoplanetarne powstałe z tej samej chmury pyłu, z której pochodzi nasz układ słoneczny
16 Psyche znajduje się w dużym pasie asteroid pomiędzy Marsem a Jowiszem
16 Psyche znajduje się w dużym pasie asteroid pomiędzy Marsem a Jowiszem

Musimy wiedzieć jak najwięcej o składzie i fizycznej budowie asteroid w celu opracowania najlepszych sposobów obrony naszej planety.

Asteroidy zapewniają również zasoby

Te, które zawierają wodę lub inne cenne materiały, mogą być kamieniem milowym dla ludzkiej eksploracji Układu Słonecznego.

Asteroidy przecinające orbitę Ziemi mogą stać się wygodnymi celami dla operacji wydobywczych, dostarczając materiały, które wyczerpują się na Ziemi i potencjalnie podejmując ekologiczne metody ekstrakcji poza Ziemią.

Statek kosmiczny Psyche będzie zawierał cztery instrumenty zbierające jak najwięcej informacji o asteroidzie: kamerę, spektrometr promieniowania gamma do rejestrowania elementów chemicznych, magnetometr i eksperyment grawitacji radiowej.

Dane zebrane przez te urządzenia powinny nam pomóc w ustaleniu, czy Psyche jest zamrożonym jądrem dawnej planety, czy też bryłą  metalu. Jeśli jest to rdzeń, to może nam pomóc określić dokładnie, co jest w centrum naszej planety.

Asteroida 16 Psyche znajduje się 370 milionów km od Ziemi i może być warta fortunę. To jeden z najbardziej tajemniczych obiektów w naszym Układzie Słonecznym.

Gdyby asteroida mogła zostać przetransportowana z powrotem na Ziemię jej wartość byłaby wystarczająco duża, by zniszczyć ceny towarów i spowodować, że gospodarka świata – warta 759,5 bilionów dolarów – upadnie.

NASA nie ściągnie asteroidy z powrotem na Ziemię jak to miała w planie.

„Myślę, że zobaczymy coś, co jest naprawdę nieprawdopodobne i wyjątkowe, lub coś, co jest całkowicie zadziwiające.” – zakończył dyrektor NASA

asteroida 16 Psycheźródło: www.dailymail.co.uk
Wspomóż nasz rozwój i Udostępnij:

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
ttteis77 Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
ttteis77
Gość
ttteis77

„to chyba żaden inżyneryjny problem? odległość, to problem. jeżeli zamontować na tej skale ogromne silniki, to wtedy odległość nie ma znaczenia. Czas stanie się problemem”.