W naszym Układzie Słonecznym istniała superziemia która utworzyła nieodkrytą jeszcze planetę nr 10

W naszym Układzie Słonecznym może istnieć jeszcze jedna planeta – sugerują nowe badania. Naukowcy uważają, że u zarania tworzenia systemu słonecznego utworzyła się Superziemia, która została później połknięta przez naszą gwiazdę.

Planeta, która była większa od Ziemi, ale mniejsza niż Neptun, prawdopodobnie obracała się między Merkurym a Słońcem. Komiczny Teleskop NASA „Kepler” wykazał, że Superziemie są powszechne w systemach planetarnych w całej naszej galaktyce. Astrofizycy zastanawiają się – dlaczego w naszym Układzie Słonecznym nie ma takiej planety?

superziemia

Astronomowie z University of Nevada przeanalizowali możliwości mechanizmu tworzenia super-Ziemi w Układzie Słonecznym. Uważa się, że egzoplaneta powstała na jeden z dwóch sposobów – daleko od gwiazdy, wokół której krąży, a następnie zbliża się do niej lub bezpośrednio na tym miejscu, gdzie możemy ją zobaczyć w tym momencie.

Superziemia

Superziemia powstała na swoich aktualnych orbitach, uformowała się z ogromnego dysku kamieni wokół nowej gwiazdy, znanej jako martwa strefa. Jest to obszar o dużej gęstości pyłu protoplanetarnego, ale o niskiej turbulencji, co zapewnia warunki niezbędne do utworzenia się planety z kosmicznych skał i pyłu.

Dr Rebecca Martin i dr Mario Livio z University of Nevada w Las Vegas, użyli symulacji komputerowe i okazało się, że martwe strefy formowane są w wewnętrznej części dysku protoplanetarnego pyłu, który orbituje wokół gwiazdy. Naukowcy uważają, że Superziemia w naszym Układzie Słonecznym mogła powstać w wewnętrznej części dysku, która obracała się wokół Słońca pomiędzy 10-100 milionów lat od powstania samego systemu (około 4,6 miliarda lat temu). Wtedy zapewne planeta zbliżyła się do Słońca na tyle, że w końcu została przez niego połknięta.

Chociaż założenia naukowe są oparte jedynie na symulacjach komputerowych, mogą wyjaśnić dziwną „lukę” – brak materiału protoplanetarnego i kurzu między Merkurym a Marsem.

źródło: krolowa-superstar
Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.