NATO zaniepokojone nowym systemem nuklearnym Rosji [Wideo]

1
9
NATO zaniepokojone nowym systemem nuklearnym Rosji

NATO oświadczyło, że jest zaniepokojone nowym rosyjskim systemem rakietowym zdolnym do przenoszenia głowic nuklearnych. Według Sojuszu może on naruszać układ o całkowitej likwidacji rakiet nuklearnych pośredniego zasięgu.

Jak głosi komunikat NATO, „sojusznicy zidentyfikowali rosyjski system rakietowy, który budzi poważne zaniepokojenie”, a Rosja powinna „zareagować na to zaniepokojenie w rzeczowy i transparentny sposób oraz aktywnie zaangażować się w techniczny dialog ze Stanami Zjednoczonymi”.

Zachowanie Rosji „niebezpieczne i destabilizujące”

W odrębnym oświadczeniu ambasador USA przy NATO Kay Bailey Hutchison stwierdziła, że zachowanie Rosji jest „niebezpieczne i destabilizujące”. Jak zaznaczyła, „nasi sojusznicy potwierdzili, że USA wypełniają swe zobowiązania w ramach INF i że zachowanie Rosji budzi poważne zaniepokojenie„.

Powołując się na przedstawicieli administracji USA, dziennik „New York Times” poinformował w lutym, że wbrew traktatowi INF Rosja wprowadziła na uzbrojenie nowe pociski manewrujące dalekiego zasięgu SSC-8 – lądową wersję bazujących na okrętach podwodnych pocisków SSN-21 Sampson. Jeden z dwóch batalionów tych pocisków stacjonuje nadal na poligonie rakietowym Kapustin Jar koło Wołgogradu, a drugi przeniesiono stamtąd w grudniu do położonej gdzie indziej bazy operacyjnej. Liczebności pocisków w obu batalionach gazeta nie podała.

NATO zaniepokojone nowym systemem nuklearnym Rosji

NATO i USA nie miałyby „żadnej obrony” przed SSC-8

Szef Dowództwa Strategicznego USA (STRATCOM) generał John Hyten oświadczył w kwietniu, że NATO i USA nie miałyby „żadnej obrony” przed pociskiem manewrującym SSC-8, gdyby rozmieszczono go w większych ilościach.

„Pojedynczy bazujący na lądzie pocisk manewrujący nie stanowi istotnego zagrożenia dla Stanów Zjednoczonych lub naszych sojuszników”, ale „oznacza początek rozmieszczania struktury, która może stać się zagrożeniem w przyszłości” – powiedział Hyten w trakcie przesłuchania w komisji sił zbrojnych Senatu USA.

Podpisany 8 grudnia 1987 roku w Waszyngtonie przez przywódców USA i ZSRR, Ronalda Reagana i Michaiła Gorbaczowa, układ INF wszedł w życie 1 czerwca 1988 roku. Wyeliminował on całkowicie z uzbrojenia obu państw stacjonujące na lądzie rakiety balistyczne i pociski manewrujące o zasięgu od 500 do 5,5 tys. kilometrów. Po rozpadzie ZSRR jego zobowiązania z tytułu INF przeszły na Rosję.

Rosja wystrzeliwuje pociski przeciw okrętom na Morzu Czarnym

Autor: pkmtom / Źródło: PAP

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Ewiak Ryszard Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Ewiak Ryszard
Gość
Ewiak Ryszard

Księga Objawienia ostrzega: „I wyszedł inny koń barwy ognia, a siedzącemu na nim dano odebrać ziemi pokój, by się wzajemnie ludzie zabijali – i dano mu wielki miecz'” (6:4). Jezus ostrzegał: „Podniesie się naród na naród i królestwo na królestwo, trzęsienia ziemi także wielkie po miejscach, i głody i mory będą. Budzące postrach zarówno jak i niezwykłe zjawiska z nieba potężne będą” (Łukasza 21:10,11, przekład dosłowny). W wielu starożytnych manuskryptach tekst ten kończy się zwrotem: „i mrozy [και χειμωνες]”. „Wielki miecz”, „budzące postrach, niezwykłe i potężne zjawiska z nieba”. Zakończy się to zmianami klimatycznymi i światową klęską głodu (por. Objawienie… Czytaj więcej »