Monitoring Bezpieczeństwa Ziemi

Codzienna porcja informacji ze świata: Niewiarygodne, Kataklizmy, UFO, Zagrożenia dla Ziem, Trzęsienia Ziemi, Wojna…NATO zaprezentowało zdjęcia powstającej tarczy antyrakietowej

NATO, przed rozpoczęciem szczytu w Newport, zaprezentowało na swojej oficjalnej stronie zdjęcia i grafiki powstającej tarczy antyrakietowej. Jej zadaniem ma być ochrona terytoriów państw członkowskich Sojuszu, ich mieszkańców oraz sił zbrojnych przed rosnącym zagrożeniem proliferacji rakiet balistycznych. Elementy tarczy, czyli m.in. wyrzutnie rakiet i stacje radarowe, mają znajdować się w Polsce, Rumunii, Hiszpanii, Portugalii i Turcji.

Początki planów związanych z tarczą sięgają jeszcze lat 90., ale ostateczna decyzja w tej sprawie zapadła podczas szczytu w Lizbonie w 2010 roku. Wtedy także pojawiła się możliwość współpracy w tej dziedzinie z Rosją, ale Moskwa zawiesiła swój udział w pracach w październiku 2013 roku, a NATO, ze swojej strony, uczyniło to w kwietniu 2014 roku, czyli po nielegalnej aneksji Krymu. Niektóre elementy tarczy, takie jak stacja radarowa w Turcji, są już gotowe, ale projekt zostanie sfinalizowany prawdopodobnie w 2018 roku.

Serwis „EurActiv” tydzień temu poinformował, jakoby Polska i państwa bałtyckie miały zwrócić się do NATO z wnioskiem, by tarcza antyrakietowa była odpowiedzią nie tylko na zagrożenie ze strony np. Iranu, ale także Rosji. Dr Marcin Zaborowski w rozmowie z Onetem uściślił jednak, że „celem tej instalacji ma być przede wszystkim obrona terytorium NATO przed zagrożeniami z Bliskiego Wschodu”.

– Niemniej sam fakt istnienia na terytorium Polski poważnej instalacji amerykańskiej będzie poważnym sygnałem dla Rosji, że decydując się na agresywne kroki wobec Polski, w istocie rzuca wyzwanie również Stanom Zjednoczonym – zauważył dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Jak dodał, projekt budowy tarczy „jest realizowany według planu i wszystko wskazuje na to, że elementy tarczy powstaną w Polsce w Redzikowie w 2018 roku”.

źródło: PAP (jmr)

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o