Naukowcą udało się spowolnić prędkość światła w próżni

Prędkość światła w próżni jest stała i jest to jedna z podstawowych zasad fizyki. Naukowcy z Filipin postanowili jednak zrobić pewien eksperyment i spowolnili w próżni niektóre z jego wiązek.

Zmieniając sposób, w jaki obracają się niektóre wiązki światła, badacze z Narodowego Instytutu Fizyki byli w stanie spowolnić światło w próżni. By zmienić sposób obrotu światła, fizycy wykorzystali cylindrycznie symetryczne wiązki światła, zwane wiązkami Laguerre’a-Gaussa. Po zastosowaniu tej metody, światło w próżni zaczęło się rozprzestrzeniać znacznie wolniej.

predkosc swiatla

Ingerencja w prędkość światła

Prędkość światła zmienia się w zależności od tego, w jakim środowisku się ono porusza. Dzieje się to kosztem dokładności przekazu informacji. Z tego powodu coraz więcej osób interesuje się sposobami zmiany prędkości światła, tak, by nie wpływały one na jakość i dokładność danych.

W zeszłym roku naukowcy z Uniwersytetu w Glasgow spowolnili światło za pomocą „maski”, która zmieniała fale płaskie na stożkowe. W najnowszym opracowaniu, fizycy z Filipin także skupili się na falach innych niż płaskie, jednak nie zmieniali ich kształtu.

Fale, na których skupili się naukowcy mają orbitalny moment pędu, co można zobrazować jako spiralną wiązkę światła, podobną do sprężyny. Każda z wiązek Laguerre’a-Gaussa posiada swój własny moment pędu, przez co fizycy byli w stanie je spowolnić bez ich bezpośredniego zakłócania.

Dłuższa droga do przebycia

Najnowszy eksperyment nie narusza żadnego z praw fizyki. Poszczególne fotony właściwie nie poruszają się wolniej, tylko mają dłuższą drogę do przebycia, przez co wiązka światła dociera później. Fizycy nawet przed przystąpieniem do eksperymentu byli w stanie wyliczyć, o ile później dane wiązki dotrą do celu.

Choć może się wydawać, że takie badania są bardzo abstrakcyjne, mają one szerokie zastosowanie w informatyce i telekomunikacji, gdzie wiązki Laguerre’a-Gaussa są powszechnie wykorzystywane. Najnowsze odkrycie naukowców nie oznacza, że prędkość przesyłu danych będzie szybsza od prędkości światła, ale pozwoli nam na lepsze wysyłanie informacji na całym świecie.

źródło: tvn meteo
Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

4 thoughts on “Naukowcą udało się spowolnić prędkość światła w próżni”

 1. serce mi krwawi od tej literówki

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...
 2. zbieg okoliczności miałem dzień przed artykółem sen że w przestrzeni skacze po takich paskach energetycznych identycznie jak na foto 😉

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...
 3. Naukowcą? 🙁 jestem waszym czytelnikiem od roku i jeszcze nie spotkała mnie nigdy taka przykrosc… Poprawcie to szybko 🙁

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...
 4. >> naukowcom << panie redaktorze, proszę poprawić, bo to śmieszna literówka, a stronka fajna… 🙂

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.