Naukowcy chcą sklonować neandertalczyka. Czy to aby dobry pomysł?

7
19
klonowanie neandertalczyka

Niedawno naukowcy powiedzieli, że chcą sklonować mamuty? Najwyraźniej mamuty nie są aż tak interesujące, a jak mówią eksperci, możemy przywrócić do życia dinozaury i neandertalczyków.

W rozmowie z Big Think, dr Michio Kaku , profesor fizyki teoretycznej w City College of New York, pyta, czy moglibyśmy przywrócić do życia neandertalczyków lub dinozaury, używając tylko ich genomów ?

Czy mamy tego rodzaju technologię? Technicznie moglibyśmy, ale pomysł zrobienia tego rodzi szereg problemów, z których największym jest bioetyka: czy etyczne jest sklonowanie neandertalczyka? Czy jednak jestto jest nieludzkie? Czy powinniśmy spróbować?

Church , genetyk i dyrektor Church Labs Uniwersytetu Harvarda uważa, że ​​nie tylko możemy sklonować neandertalczyka, ale możemy to zrobić za naszego życia.
klonowanie neandertalczyka

Jednak dr Church nie mówi, że powinniśmy natychmiast spróbować sklonować Neandertalczyka, ale zachęca on społeczność naukową do dyskusji na ten temat.

Dr Church wierzy, że dzięki obecnej technologii komórek macierzystych i sekwencji genomu neandertalczyka, jesteśmy wyposażeni we wszystkie niezbędne warunki i narzędzia do pomyślnego sklonowania neandertalczyka.

Pomysł na klonowanie neandertalczyka sięga 2013 roku , kiedy dr Church powiedział, że jest to możliwe. W tamtym czasie Arthur Caplan, bioetyk z Centrum Bioetycznego NYU, powiedział, że klonowanie neandertalczyka jest zbyt bliskie wyzysku. Przekształci się w istnienie kogoś, kto będzie przedmiotem dużego zainteresowania innych ludzi. ”

Neandertalczycy wyginęli dziesiątki tysięcy lat temu. Klonowanie któregoś z nich mogłoby rozpocząć nieokreśloną wcześniej erę na Ziemi, gdzie nauka i medycyna uwolniłyby się od ograniczeń etycznych.

… a co z próbą sklonowania żywego stworzenia, które istniało na Ziemi jakieś 65 milionów lat temu? A co powiesz na klonowanie dinozaura?

Wiem, o czym myślisz: Park Jurajski w prawdziwym życiu.

Dr Kaku uważa, że ​​z powodzeniem sklonowanie dinozaura będzie naprawdę trudnym projektem, nie tak skomplikowanym, jak klonowanie neandertalczyka czy mamuta. Jednak, jak zauważa, jest to możliwe.

Według dr Kaku, musimy wyodrębnić sekwencję genetyczną, aby sklonować dinozaury. Można to osiągnąć za pomocą superkomputera. Według dr Kaku, białka odkryte w miękkich tkankach kości udowych dinozaurów przypominają białka kurczaków, żab i gadów i potwierdzają, że są one w jakiś sposób powiązane.

Jeśli uda nam się uwyodrębnić sekwencję genetyczną, będziemy mogli stworzyć niezbędne warunki do klonowania dinozaurów za pomocą epigenetyki .

Mamy niezbędne narzędzia, ale czy powinniśmy to zrobić?

Kiedy myślisz o klonowaniu dinozaurów i mamutów, nie stoi  na drodze tak wiele etycznych pytań.

Kiedy jednak dochodzi do klonowania żywych istot ludzkich, neandertalczyków, pojawia się wiele problemów, z których największym jest etyczność.

Dr Kaku zadaje wiele naprawdę ważnych pytań dotyczących klonowania neandertalczyka.

Co zrobi społeczeństwo po przywróceniu do życia neandertalskiego dziecka: czy powinno zostać umieszczone w niewoli, jak jakieś zwierzę w zoo? Czy przez całe życie będą je badać? Co jeśli Neandertalczyk jest naturalnie agresywny i nie wkomponuje się do otoczenia?

Wielu naukowców zgodziłoby się, że próba sklonowania neandertalczyka jest zbyt nieludzka i nie powinniśmy nawet tego próbować.

A Ty jak myślisz?

7 KOMENTARZE

  1. Macie test IQ na tyle prawdziwy aby jego wynik był jak najbardziej obiektywny i pokazywał poziom przystosowania i ewentualne miejsce w społeczeństwie. Jak określić szybkość pracy mózgu, zasób wiedzy i jakość zmysłów .To może prowadzić do rasizmu naukowego.

  2. i przywruca ich a sami za pare lat na inne planety wyjada ludzie i tak od nowa małpoludzie bedą sie rozwijać a ci teraz tu ich doglądać jak nas tzw ufo … taka teoria 😉

      • do sławomir ; nie podniecaj się tak tym że umiesz teoretycznie dobrze pisać bez błęduw ort bo jeszcze się spuścisz niepotrzebnie na darmo i dzieci z tego nie będzie 😉 a ciut poważniej powiem ci jaka ja mam hihawe dzięki takim ludziom jak ty 😉 w sensie januszu polski umiesz np nie robić błędów ort ale to nie znaczy że jesteś większym geniuszem niż tesla czy einstein czy masz większe zdolności niż jackowski czy ossowiecki czy jesteś święty jak papież czy jezus czy męski jak św dziewica Jarosław kwakczyński 😉 jesteś pewnie typowym januszem polskim sfrustrowanym życiem który na wszelkie sposoby chce dowartościować sobie ego , najczęściej gnojac innych wymądzajac się udajac lepszego … najczęściej taki efekt można w biurach zauważyć gdzie entelygentne biurokraci nauczą się paru rzeczy i w kółko je powtarzają , jak roboty to powtarzają no i są jak roboty … 😉 gdyby ci teraz jakiś fizyk kwantowy jakiś wzur etc podał byś nic nie umiał i szydził by z ciebie … szydził by jak ty teraz a nawet miało by to większy wydźwięk bo wiadomo fizyka kwantowa trudniejsza od ortografi 😉 no to zauważ tak jak ty śmiejesz ze mnie i masz się za lepszego tak dla takiego fizyka jestes nikim według twojej teori …? ps technika technikom wiedza wiedzą wszystko poupada jak poupadało nie raz ważne bardziej chyba jakim jest się człowiekiem …

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.