Naukowcy już wiedzą gdzie na Ziemi dojdzie do przebiegunowania

3
76
przebiegunowanie ziemi

Geolodzy badali fluktuacje siły pola magnetycznego Ziemi w ciągu ostatnich dwóch tysięcy lat i doszli do wniosku, że następna zamiana biegunów nastąpi w specjalnym „magicznym punkcie” w Afryce Południowej, zgodnie z opublikowanym artykułem w czasopiśmie Geophysical Research Letters.

„Teraz wiemy, że punkt ten zachowywał się niezwykle co najmniej kilka razy przed obecnym osłabieniem pola magnetycznego i że jest to częścią dłuższej oscylacji biegunów Ziemi” – powiedział John Tarduno z University of Rochester, USA. Według niego, nie jest jeszcze wiadomo, czy proces doprowadzi do całkowitego wymarcia gatunków na Ziemi.

przebiegunowanie ziemi

Dwa lata temu Tarduno i jego koledzy dokonali odkrycia – odkryli anomalię magnetyczną w RPA nad rzeką Limpopo, gdzie siła pola gwałtownie spadła do krytycznie niskich wartości w XIII-XVI wieku. To wskazywało, że zamiana biegunów Ziemi nie występuje losowo, ale w specjalnych punktach o anomalnych właściwościach.

Doprowadziło to zespół Tarduno do sprawdzenia, czy siła pola magnetycznego zmieniała się w tym punkcie w innych okresach – w starożytności, w średniowieczu i w ostatnich dwóch stuleciach. Aby to zrobić, geolodzy zastosowali tę samą technikę, która pomogła im dokonać pierwszego odkrycia.

Następnie zauważyli, że rytuały tradycyjnie używane przez plemiona Buszmenów do oczyszczania ich osiedli ze „złych duchów” i owadów mają jeden skutek uboczny, niezwiązany z religią, ale z nauką.

Spalając swoje chaty, zagrody dla bydła i inne budynki, aborygeni z RPA „spisali” informacje o sile, lokalizacji biegunów i innych właściwościach ziemskiego pola magnetycznego w pokładach gliny, na których zbudowano ich domy.

Wiele skał, w tym glina, zawiera atomy żelaza, w których zapisane są informacje o tym, gdzie pole magnetyczne planety obróciło się. Jeśli glina zostanie podgrzana do określonej temperatury, „wydrukowana” informacja o polu magnetycznym zostanie wymazana i zostanie nadpisana danymi dotyczącymi jej aktualnym stanem.

Jak się okazało, pole magnetyczne Ziemi zostało bardzo osłabione w Afryce co najmniej trzy razy – w momencie upadku Cesarstwa Rzymskiego, w latach 400-450, a także na początku i na końcu średniowiecze: na początku VIII wieku i między 1225 a 1550 rokiem. Owe anomalie, według naukowców, są związane z ogólnym spadkiem siły pola magnetycznego Ziemi, które obserwowano w ciągu ostatnich 160 lat.

Wszystko to, według Tarduno, wskazuje, że południowoafrykańska anomalia magnetyczna jest rzeczywiście szczególnym punktem na powierzchni Ziemi. W przeszłości nastąpiło już odwrócenie biegunów magnetycznych i prawdopodobnie nastąpi to ponownie w niedalekiej przyszłości.

Geolodzy uważają, że dalsze obserwacje pomogą dostrzec pierwsze oznaki tego procesu i przygotować się na możliwe konsekwencje.

3 KOMENTARZE

  1. Strachy na Lachy! W ciągu ostatnich 4 mln lat Ziemia 22 razy zmieniała polaryzację i życie nadal istnieje, więc nie ma się czego obawiać.

  2. Błędnie użyte pojęcia – Buszmeni i Aborygeni to nie te same grupy etniczne. Można nawet powiedzieć że zupełnie od siebie różne.

  3. Na razie to jest dowód, że pole magnetyczne się zmienia i lokalnie bywa, że bardzo mocno. Dotychczas nie miało to destrukcyjnego wpływu na życie na Ziemi i nie ma podstaw do wnioskowania, że tym razem będzie inaczej. 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.