Naukowcy odkryli nowe cykle aktywności Słońca

Słońce, czyli nasza dzienna gwiazda, która daje nam energię do życia, wciąż jest dla nas ogromną tajemnicą. Procesy na nim zachodzące są tak skomplikowane, że gdy już uda nam się odkryć istotę ich funkcjonowania, to natychmiast pojawiają się dziesiątki nowych znaków zapytania i związane z tym wątpliwości.

Poznanie tych tajemnic jest o tyle istotne, że pogoda kosmiczna w bardzo znaczący sposób wpływa na naszą planetę. Tak więc jeśli uda nam się poznać zasady działania tej „maszynerii”, to będziemy mogli w lepszy sposób zabezpieczyć się przed skutkami potężnych wybuchów na Słońcu, które mogą uszkodzić instalacje znajdujące się na orbicie czy sieci energetyczne na powierzchni ziemi.

slonce

Coraz częściej mówi się także o wielkim wpływie pogody kosmicznej na klimat na Ziemi i np. przyspieszenie globalnego ocieplenia. Jednym z najbardziej intrygujących naukowców tematów, dotyczących tej gwiazdy, jest jej okres aktywności. Do tej pory sądziliśmy, że cykl ten ma swój szczyt co 11 lat, jednak nie do końca.

Badacze z National Center for Atmospheric Research (NCAR) odkryli, że aktywność Słońca zmienia się mniej więcej w dwuletnich cyklach, które to wpływają właśnie na cykl 11-letni, zmieniając go.

Wciąż nie wiadomo, co dokładnie napędza burze magnetyczne i wpływa na powstawanie większej ilości plam, jednak prawdopodobnie mogą to być zmiany w polu magnetycznym obu półkul.

słońce

Zespół zauważył, że najpierw przez około 11 miesięcy aktywność Słońca rośnie, a później przez tyle samo czasu się zmniejsza. Zdaniem uczonych te mniej więcej roczne zmiany mogą być związane ze zmianami na tych obszarach Ziemi, które doświadczają dwóch pór roku, a mianowicie suchej i mokrej.

W ubiegłym roku uczeni informował o odkryciu dwóch pasów pola magnetycznego o przeciwnej polaryzacji (tutaj możecie zobaczyć animację), które przemieszczają się od biegunów ku równikowi Słońca. W momencie, w którym się spotkają, znikają. Cały ten proces trwa niemal 22 lata.

Dokładniejsze analizy migrujących pasów wykazały, że przyczyniają się one do powstawania niezależnych cykli na każdej z półkul. Gdy ten proces zachodzi, zmiany aktywności Słońca są tak duże jak w czasie 11-letniego cyku.

Naukowcy z NCAR uważają, że to one destabilizują powierzchnię gwiazdy i odpowiadają za pojawianie się ponad 95 procent rozbłysków i koronalnych wyrzutów masy, które mają wpływ na naszą planetę.

Jak pokazują badania, istota funkcjonowania naszej dziennej gwiazdy jest bardziej skomplikowana, niż się na do tej pory wydawało. Wszystko wskazuje również na to, że istnieje kilka mniejszych cykli, które to wpływają na większe, i dlatego tak ciężko jest nam prognozować aktywność Słońca.

źródło: geekweek

Podobne, ostatnio opublikowane artykuły

Wspomóż nasz rozwój i Udostępnij:

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o