Naukowcy odwołali kataklizm klimatyczny. Ale wieszczą inną katastrofę

0
32
Smierc_lodowca

Najnowsza analiza zadaje kłam twierdzeniu, że topniejące lody Antarktydy podniosą poziom mórz i oceanów o metr do końca XXI wieku. Teraz specjaliści twierdzą, że aż tak źle nie będzie. Wskazują za to, że zagrożeniem jest proces topnienia na Grenlandii.

Poziom oceanów może się podnieść najwyżej o 40 centymetrów. Jednak to górna granica. Specjaliści, którzy opublikowali swoją pracę w najnowszym wydaniu „Nature”, przewidują, że będzie to raczej 15 centymetrów.

To znaczna redukcja przewidywań w porównaniu do badania z 2016 roku. Wtedy straszono, że niestabilne lody Antarktydy mogą wpłynąć na podniesienie poziomu mórz o metr do 2100 roku. Oznaczałoby to, że 187 milionów ludzi na całym świecie musiałoby uciekać z terenów przybrzeżnych zalanych przez wodę.

Jako przyczynę niepowstrzymanego zawalania się dużych części pokrywy lodowej zaproponowano wtedy niestabilne klify lodowe. Ale ponownie przeanalizowaliśmy dane i okazało się, że tak nie jest – powiedział szef grupy badawczej, geograf Tamsin Edwards z King’s College London.

Jednocześnie ukazał się raport z innego badania dotyczącego topnienia lodu. Szybki proces utraty pokrywy lodowej na Grenlandii i Antarktydzie może w ciągu kilkudziesięciu lat zmienić klimat. Większym zagrożeniem jest to, co dzieje się na Grenlandii.

„Zimna woda z lodu osłabia prądy oceaniczne, które powinny ją przemieszczać ją na południe wzdłuż dna Atlantyku, wypychając jednocześnie wody tropikalne bliżej powierzchni”

 

 

– piszą w swoim opracowaniu autorzy badania, które omawia „Japan Times”.

Zgodnie z naszymi modelami, woda z topniejących lodów spowoduje znaczne zakłócenia prądów oceanicznych i zmiany poziomu ocieplenia na całym świecie – powiedział główny autor Nicholas Golledge, profesor z Centrum Badań Antarktycznych nowozelandzkiego Victoria University of Wellington.

Naukowcy ostrzegają, że klimat stanie się nieprzewidywalny. Dużo częściej będą się pojawiać ekstremalne zjawiska atmosferyczne. Cieplej zrobi się w Arktyce, wschodniej Kanadzie i Ameryce Środkowej. Chłody zaczną panować w północno-zachodniej Europie i na wschodnim wybrzeży Ameryki Północnej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.