Naukowcy tworzą roboty replikatory

Ludzkość powoli przygotowuje się do kolonizacji Marsa. Jednak na powierzchni Czerwonej Planety jako pierwsze wylądują roboty. Co jednak gdy podczas lądowania lub realizacji swoich zadań ulegną uszkodzeniu?

Problem postanowili rozwiązać naukowcy z Uniwersytetu w Oslo. Zaprojektowali oni roboty, które potrafią dostosować się do nieprzewidzianych sytuacji, a jednocześnie potrafią się samodzielnie naprawić korzystając z drukarki 3D. Przykład możecie zobaczyć na poniż

szym filmie. Mały gąsienicowy mechanizm stracił jedną z czterech kończyn, szybko jednak nauczył się jak przemieszczać się korzystając tylko z trzech.

Inny rodzaj robota zaprezentowany przez naukowców mógł się samodzielnie naprawić. Wbudowany autonomiczny komputer analizując tysiące dostępnych opcji potrafi uzupełnić brakujące w jego konstrukcji elementy. Co więcej, potrafi się przeprojektować, a nawet zbudować nowego robota. Nie wiem jak Wam, ale mi to przypomina replikatory znane z Gwiezdnych Wrót.

Na razie naukowcy budowali coraz bardziej skomplikowane roboty przy użyciu drukarki 3D, po to by realizowały coraz bardziej skomplikowane zadania. Teraz część inteligencji potrzebnej do wykonania zadań chcą zaszczepić robotom. Wyzwanie jakie postawili przed sobą jest niemałe, bo chcą by robot adaptował się do zmieniających się warunków otoczenia. Przykładowo: Robot zostaje wysłany do usunięcia awarii w elektrowni jądrowej. Po drodze napotyka nieprzewidzianą przeszkodę, która uniemożliwia mu przejście. Robot ją analizuje, a następnie modyfikuje swoją konstrukcję, tak by pokonać przeszkodę.

Brzmi ciekawie, prawda? I jesteśmy coraz bliżej sytuacji, gdy roboty uzyskają samoświadomość i przyszłości przedstawionej w takich filmach jak Matrix czy Terminator (nie wspominając o przywołanych już dziś replikatorach).

replikator

 

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

One thought on “Naukowcy tworzą roboty replikatory”

  1. Też mi ku..a robot !

    Co on robi ?, i jak długo działa na bateryjce ?

    Debilna zabawka z lego jest 100 razy lepsze niż te gówno

    Jeszcze nikt nie zagłosował.
    Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.