Olbrzymiej wielkości fale tsunami niszczą wszystko, co napotkają na swojej drodze. Dotychczas były kojarzone z krajami dalekiej Azji, ale nie jest wykluczone, że kataklizm nawiedzi także Wyspy Brytyjskie.

Naukowcy badający to wyniszczające całe miasta zjawisko twierdzą, że w przeszłości fale tsunami uderzały w Wyspy Brytyjskie o wiele częściej niż dotychczas się wszystkim wydawało. Wiadomo na pewno o przynajmniej jednej wysokiej na prawie 20 m śmiercionośnej fali, która uderzyła w brytyjskie wybrzeże.

Badacze ostrzegają, że zagrożenie jest realne i może spowodować wielkie szkody w miastach usytuowanych na wybrzeżach. Jak twierdzą naukowcy, zagrożenie może być na tyle poważnie, że należy uwzględnić je w planach budowy blisko wybrzeża elektrowni atomowych, portów lub terminali paliwowych.

„Uważamy, że rząd powinien rozważyć dodanie tsunami do Narodowego Rejestru Zagrożeń” – powiedział profesor Peter Talling, geolog morski z Uniwersytetu w Durham. Wspomniany rejestr jest listą zagrożeń, które mogą dotknąć Wielką Brytanię oraz, na które rząd ma gotowe plany przeciwdziałania.

Dotychczas fale tsunami, które, jak sądzono, są wywoływane przez podmorskie trzęsienia ziemi, nie były uważane za zagrożenie dla Wysp. Aż do teraz, ponieważ naukowcy twierdzą, że tsunami może zostać spowodowane także przez wielkie podmorskie osuwiska.

W ciągu ostatnich 20 tys. lat w pobliżu wybrzeży Wielkiej Brytanii wystąpiło przynajmniej 6 osuwisk, z których przynajmniej jedno spowodowało wystąpienie fali tsunami.

Dlatego też elektrownie atomowe powinny być chronione przed każdym zjawiskiem, które występowało częściej niż raz na 10 tys. lat, a jeśli wierzyć badaczom dna morskiego to tsunami występowało o wiele częściej.

Ponad 8 tys. lat temu podwodne osuwisko Storegga spowodowało ogromną falę tsunami, która uderzyła w północne wyspy Wielkiej Brytanii. Masa wody, jaka wtedy uderzyła w ląd była większa niż terytorium Szkocji.

„Osuwisko Storegga spowodowało falę tsunami o wysokości 20 m w Szetlandii oraz 11 m w Norwegii, natomiast w Szkocji fala ta miała 6 m” – powiedział profesor Talling.

Profesor powiedział także, że zebrane przez jego zespół dane sugerują, że w Wielką Brytanię uderzyły dwie duże fale tsunami, jedna 8 tys. lat temu, a druga 50 tys. Pomiędzy nimi, około 5 tys. lat temu miały miejsce mniejsze fale.

źródło: polishexpress

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o