Naukowe wydarzenia 2015 roku

Wielkimi krokami zbliżamy się do końca 2015, dlatego czas sprawdzić najważniejsze naukowe wydarzenia tego roku. Prestiżowy tygodnik „Nature”, który opisuje odkrycia ze wszystkich dziedzin nauk przyrodniczych, inżynieryjnych oraz (rzadziej) ścisłych i ekonomicznych, wymienia m.in.: historyczny przelot sondy obok Plutona, metodę manipulowania genami, sztuczne trzęsienia ziemi oraz porozumienie klimatyczne.

Przelot New Horizons w pobliżu Plutona

Pluton

Jako najważniejsze odkrycie naukowe 2015 r. tygodnik „Nature” podaje historyczny lipcowy przelot sondy New Horizons obok Plutona. Sonda przy pomocy swojej kamery zrobiła zdjęcia powierzchni planety karłowatej w szczegółach, które człowiek jest w stanie zobaczyć po raz pierwszy w życiu. Naukowcy odkryli m.in. lodowe wulkany, góry czy kratery o średnicy kilkunastu kilometrów. Sonda dostarcza nam kolejne zdjęcia.

Transgeniczny zarodek człowieka

Innym ważnym, ale kontrowersyjnym – zwłaszcza z punktu widzenia kościoła – wydarzeniem jest stworzenie transgenicznego zarodka człowieka metodą CRISP. Polega na edycji ganów i w przyszłości może okazać się bardzo pomocna w leczeniu raka, chorób dziedzicznych czy hodowaniu zwierzęcych narządów, które można by przeszczepiać ludziom. Jednak wiele naukowców uważa ją za jeszcze niedoskonałą.

Szczepionka na ebolę

ebola

W 2014 roku oraz na początku 2015 światem wstrząsnęła wiadomość o gorączce krwotocznej – tzw. eboli, która w Afryce zabiła tysiące ludzi. Istniało zagrożenie, że choroba rozprzestrzeni się na inne kontynenty, dlatego naukowcy szukali sposobu ochrony przed epidemią. W lipcu na konferencji w Genewie Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała o znalezieniu szczepionki na tę wirusową chorobę. Z badań klinicznych wynika, że ma ona 100 proc. skuteczności i jest całkowicie bezpieczna dla człowieka.

Porozumienie klimatyczne

klimat

11. grudnia podczas konferencji COP21 w Paryżu rządy przyjęły globalną strategię walki z globalnym ociepleniem. Władze zdecydowały ograniczyć emisję dwutlenku węgla – gazu cieplarnianego, który podnosi temperaturę na Ziemi – na tyle, by średnia temperatura a globalna nie wzrosła powyżej 2 stopni Celsjusza w porównaniu do epoki przedindustrialnej, starając utrzymać się na poziomie 1,5 st. C.

Sztuczne trzęsienia Ziemi

ropa

Do najważniejszych wydarzeń mijającego roku zaliczono także badania nad tzw. sztucznymi trzęsieniami ziemi. Naukowcy z Oklahomy w USA starają się zrozumieć, jak wydobycie ropy naftowej i gazu ziemnego wpływa na powstawanie wstrząsów sejsmicznych.

źródło: krolowa-superstar

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.