Neandertalczycy mogli wyginąć przez erupcję wulkanu

Wybuch wulkanu mający miejsce 40 tysięcy lat temu mógł spowodować zniknięcie z powierzchni naszej planety neandertalczyków tak wynika z badań naukowców z University of California (USA). Owa erupcja wulkanu miała miejsce we Włoszech ale temperatura spadła do wartości zabójczych dla tego gatunku.

Co prawda dokładna przyczyna zniknięcia neandertalczyków pozostaje owiana tajemnicą ale naukowcy zauważyli, że liczba Homo sapiens Neanderthalis zaczęła spadać na długo przed wybuchem. W chwili gdy na na świecie wzrosła aktywność wulkaniczna istniało zaledwie kilkanaście odległych od siebie plemion.

Neandertalczycy

Neandertalczycy

Według badań neandertalczycy i współcześni ludzie pochodzą od wspólnego przodka, który zasiedlił Ziemię około 500.000 lat temu. Homo Sapiens Neanderthalis w najlepszym dla nich okresie  liczył 70 tysięcy przedstawicieli. Osiągnąwszy ten wskaźnik zaczął on powoli spadać a 35 tysięcy lat temu Homo Sapiens Neanderthalis wyginął. Niektórzy naukowcy sugerują, że Neandertalczycy ginęli w starciach z przodkami ludzi współczesnych. Inni uważają, że Neandertalczycy zaczęli krzyżować się z Homo sapiens aż do momentu, kiedy ich gatunek całkowicie zniknął.

Istnieje jednak jeszcze inna możliwość mówiące, że to klimat wykończył ten gatunek człowieka. Według specjalistów 40 tysięcy lat temu w okolicach dzisiejszego Neapolu doszło do dużej erupcji wulkanicznej, w wyniku której klimat na Ziemi zaczął się ochładzać, co doprowadziły do śmierci człowieka neandertalskiego.

Naukowcy w celu przetestowania tej teorii wykorzystali istniejące dane ze skał wulkanicznych i połączyli je w modelu komputerowym. Otrzymany model pokazał, że siarka wyemitowana do atmosfery w czasie wybuchu, pochłaniała i rozproszyła światło słoneczne, a tym samym prowadziła do spadku temperatury na Ziemi.

Na skutek tej erupcji temperatura w Europie spadła o 5 -10 stopni. W historii Ziemi dochodziło bardzo często do erupcji, które zmieniały klimat i nie można zapominać, że w każdej chwili nieoczekiwanie może dojść do kolejnej.

Jak poradził by sobie świat i człowiek z takim wydarzeniem w czasach współczesnych gdy zabrakło by choćby żywności?

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.