Nepal: osuwisko zniszczyło sześć wsi

Nepal osuwisko ziemi

Osuwisko wywołane intensywnymi opadami deszczu pochowało sześć wiosek w górzystym północnym Nepalu – informuje agencja Associated Press. Co najmniej 47 osób śpiących w tym czasie w swoich domach zostało zabitych, a kolejne dziesiątki uznano za zaginione.

Nepal osuwisko ziemi

Osuwisko zeszło ostatniej nocy w dzielnicy Taplejung, około 500 km na wschód od stolicy, Katmandu – powiedziała rzecznik rządu, Surendra Bhattarai.

Co najmniej 47 osób zostało zabitych, a z dziesiątkami innymi nie ma żadnego kontaktu, ale szczegóły nt. katastrofy są pobieżne z powodu znacznego oddalenia obszaru, który jest dodatkowo trudno dostępny. Wiadomo tylko tyle, że lawina błota i wody zniszczyła kilkadziesiąt domów. Władze obawiają się, że liczba ofiar żywiołu prawdopodobnie gwałtownie wzrośnie, bowiem rejon może być niemal całkowicie zniszczony.

Spośród zmarłych ofiar, 10 osób to członkowie tej samej rodziny. Zmarli po tym, jak ich dom został pogrzebany pod gruzami. Najbardziej ucierpiała wieś Lingtep. Lawina błota zaskoczyła także mieszkańców Libang, Thokling i Tinglabu

„W tej chwili ratownikom udało się odzyskać 16 osób, ale ponad 50 innych zginęło” – powiedział Surendra Prasad Bhattarai, starszy urzędnik państwowy w Taplejung.

Instytut meteorologiczny Nepalu podał w oświadczeniu, że w ciągu ostatnich 24 godzin na obszar spadło 129 mm deszczu.

Akcja ratunkowa w Anche jest utrudniona na skutek ciągłych deszczy i powodzi. Śmigłowce przewożące ratowników nie są w stanie dotrzeć do obszarów dotkniętych kataklizmem. Mieszkańcy Anche sami przekopują gruz w celu odnalezienia swoich krewnych.

Osuwiska są powszechne w górzystym Nepalu podczas monsunowej pory deszczowej, która rozpoczyna się w czerwcu, a kończy we wrześniu.

Himalajski naród wciąż próbuje się pozbierać z katastrofalnych trzęsień ziemi, które miały miejsce w kwietniu i maju, który zabił ponad 8700 osób i spowodowały ogromne szkody, a wiele dróg zostało zablokowanych przez osunięcia ziemi.

Nepal osuwisko ziemi

Nepal osuwisko ziemi

źródło: krolowa superstar

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.