Nepal: trzęsienie ziemi przynosi największą liczbę ofiar w historii

Liczba zabitych podczas dwóch potężnych trzęsień ziemi w Nepalu przekroczyła 8,5 tys., co czyni katastrofę największą w historii kraju położonego u stóp Himalajów – poinformowali w niedzielę ratownicy, poszukując zaginionych.

Trzęsienie ziemi z dn. 7,8 stopnia w skali Richtera uderzyło w Nepal 25. kwietnia, zabijając tysiące ludzi i zburzyło pół miliona domów, w większości na terenach wiejskich odciętych od doraźnej pomocy medycznej.

Drugi silny wstrząs nawiedził ten sam rejon 1,5 tygodnia później, ok. 76 km na wschód od stolicy Katmandu. W poniedziałek liczba ofiar śmiertelnych sięga 8 620 i wciąż rośnie – podały władze.

Poprzedni wstrząs, który zatrząsnął Nepalem w 1934 r. z siłą 8 stopni w skali Richtera, zabił w kraju 8519 osób, ale także tysiące w sąsiednich Indiach.

W powiecie Dolakha oddalonym wschód od Katmandu, który został najbardziej dotkniętym przez drugie trzęsienie ziemi sprzed tygodnia, kilkadziesiąt osuwisk zablokowało dostęp do odległych wiosek. We wsi Singati, zniszczonej przez osuwiska, dziesiątek ludzi wciąż brakuje, a akcja ratunkowa wciąż nie jest płynna z powodu zburzonych domów.

Premier Sushil Koirala powiedział dziennikarzom w niedzielę, że co najmniej 58 cudzoziemców zginęło w wyniku trzęsienia ziemi w Nepalu. Co najmniej 112 znajduje się na liście zaginionych, ale jak podkreślił turyści często nie kontaktują się z władzami, opuszczając kraj.

źródło: krolowa-superstar.blog.pl

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.