Nie ma śladu po Planecie X – planeta Nibiru

planeta Nibiru, planeta XOd lat wyobraźnie astronomów i nie tylko pobudza tajemnicza, hipotetyczna Planeta X, która znajdować ma się w dalekich rubieżach Układu Słonecznego. Dla wszystkich, którzy wierzą w jej istnienie NASA ma złe wieści. Po 5 latach pracy działający w podczerwieni teleskop WISE (Wide-field Infrared Survey Explorer) był w stanie dostrzec 3525 nowych gwiazd, lecz nie znalazł on śladu po tajemniczej planecie.

Po odkryciu Urana i Neptuna astronomowie wskazali na pewne zaburzenia ich ruchu, które miałyby oznaczać istnienie kolejnego, nieznanego nam obiektu w dalszych częściach Układu Słonecznego, a obiekt ten nazwano Planetą X. Później okazało się (dopiero z pomocą sondy Voyager 2), że problemy wzięły się z błędów w obliczeniach masy Neptuna, lecz nadal na obecność Planety X wskazuje dość pusty pas przestrzeni w odległości około 50 jednostek astronomicznych od Słońca.

Według ostatnich obliczeń Patryka Lykawki i Tadashiego Mukai z Uniwersytetu Kobe planeta ta, o masie około 30-70% masy Ziemi i średnicy 10-15 tysięcy kilometrów, powinna znajdować się w odległości około 100-170 jednostek astronomicznych od Słońca, choć są też inne teorie mówiące o gazowym olbrzymie (1-4 mas Jowisza) znajdującym się dużo dalej – w zewnętrznym obłoku Oorta w odległości około 10-30 tysięcy jednostek astronomicznych od Słońca.

planeta Nibiru planeta X

Nieważne jednak jak Planeta X miałaby być i gdzie miałaby się znajdować – teleskop WISE, który zdobył przez 5 lat pracy zdjęcia ponad 700 milionów galaktyk i ciał niebieskich nie znalazł żadnych dowodów na istnienie tej planety. Nie znaczy to jednak, że nie znalazł on nic wartościowego – w odległości do 500 lat świetlnych od Słońca udało mu się bowiem dostrzec 3535 nowych giwazd – a niektóre znajdujące się bardzo blisko – w odległości 20 lat świetlnych (znaleziono też dwa brązowe karły w odległości około 7 lat świetlnych).

Nie znaczy to jednak, że Planeta X nie istnieje (choć drastycznie wzrosły na to szanse). Z drugiej strony to dobre wieści, według niektórych teorii to właśnie ona ma odpowiadać za wytrącanie z orbit komet i dużych meteorytów z obłoku Oorta kierując je co jakiś czas w stronę Ziemi.

Źródło: NASA, Twoja-Pogoda.pl

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

2 thoughts on “Nie ma śladu po Planecie X – planeta Nibiru”

  1. Tak wielki obiekt musiałby być nawet przy małej gęstości zakłóciłby działanie leju grawitacyjnego Słońca, byłoby to niesamowicie odczuwalne……

    Jeszcze nikt nie zagłosował.
    Proszę Czekać...
  2. Dementi i gowno prawda jesli przyjzec sie matematyce i starozytnej mezopot to wynika ze opisana nibru w blzszym obiegu do naszego ukladu slomecznego idzie po mniejszej elipsie raz na 36000 tys lat a nie 3600 wiec teraz wchodzi na skrajna elipse za jakies 325 tys lat bedzie w najdalszym apogeum trele morele PLEJADJANIE

    Jeszcze nikt nie zagłosował.
    Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.