Nie zdziw się jak po burzy na wybrzeżu morza spotkasz tajemniczą rzeźbę

rzezba

Podczas urlopu na bałtyckich plażach spotkać możemy dziwaczne twory stworzone z piasku. To nic innego, jak pozostałość po uderzeniu błyskawicy. Jak one powstają?

rzezba

Najciekawszym z nich jest  fulguryt, co z łacińskiego znaczy tyle, co „ugodzony piorunem”. Z wyglądu przypomina on jakąś formację skalną. To efekt uderzenia pioruna w piasek.

Dochodzi wówczas do stopienia się piasku kwarcowego i powstania charakterystycznego tworu, który może mieć średnicę od kilku centymetrów do najwyżej jednego metra.

rzezba

To dowód na to, że piorun nie jest wcale taki duży, jak się powszechnie wydaje. Niemal wszystkie pioruny uderzające w powierzchnię ziemi mają od 2 milimetrów do 10 centymetrów.

Mogą więc stopić piasek nawet w promieniu metra. Jest to bardzo gwałtowny proces, ponieważ towarzyszy mu temperatura nawet czterokrotnie większa niż panująca na powierzchni Słońca, w dodatku posiada napięcie rzędu kilkuset milionów voltów.

rzezba

Spędzając urlop nad morzem często nie możemy oprzeć się spektaklowi, jaki ma miejsce, kiedy burza przetacza się nad wodą. Wówczas pioruny sięgają powierzchni morza.

Jeśli jeden z nich uderzy blisko nas możemy się znaleźć w wielkim niebezpieczeństwie, ponieważ woda to bardzo dobry przewodnik. Jeśli więc piorun jest w stanie zmienić piasek na plaży w dziwaczny twór, to zapewne można sobie wyobrazić, co może uczynić z ludzkim ciałem.

źródło: Twoja Pogoda

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

One thought on “Nie zdziw się jak po burzy na wybrzeżu morza spotkasz tajemniczą rzeźbę”

  1. Duże zagrożenie stwarza indukcja elektryczna. Nawet z odległości parunastu metrów, w ciele ludzkim może być wytworzona różnica potencjałów mogąca zabić człowieka.

    Jeszcze nikt nie zagłosował.
    Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.