Niebawem może pojawić się zorza polarna nad Polską

Już za parę chwil naszym oczom ukazać może się rzadki widok – zorza polarna. I to bez wyjeżdżania z kraju.

 W ostatnich dniach Słońce wykazywało większą aktywność. W związku z tym w stronę Ziemi zbliża się wiązka wiatru słonecznego, czyli strumienia plazmy wypływającego z naszej dziennej gwiazdy.Specjaliści z amerykańskiej Narodowej Służby Oceanicznej i Meteorologicznej NOAA, którzy obserwują aktywność Słońca, zapowiadają, że czeka nas podniebne widowisko. Odbędzie się w nocy z 3 na 4 listopada. Największa szansa na to, że zobaczymy świetliste barwy na niebie, wystąpi w godzinach 19-22 czasu polskiego. Ponieważ wskaźnik KP wyniesie wtedy 7, to zorze polarne będą widoczne w północnej Polsce.

Pogoda będzie sprzyjać

Jak twierdzi astronom Karol Wójcicki, to, czy uda nam się zobaczyć zorzę, zależy od wielu czynników.

– Zorza nie jest pewna, jest jednak prawdopodobna – pisze na swoim fanpage’u Z głową w gwiazdach Karol Wójcicki.

Na przeszkodzie mogłaby stanąć pogoda. Jednak jak na razie wszystko wskazuje na to, że będzie nam sprzyjać. Z prognoz wynika, że dzisiejsza noc w całym kraju będzie pogodna.

O tym należy pamiętać

Kierujmy wzrok w kierunku północnym na obszar nieba nisko nad horyzontem. Światła miasta mogą utrudnić nam obserwację, dlatego po najlepsze widoki najlepiej wybrać się daleko za miasto.

Pamiętajmy jednak, ze piękne kolorowe smugi, które widzimy na zdjęciach, to zwykle zasługa naszych aparatów. Według Karola Wójcickiego, obserwowana gołym okiem zorza zwykle prezentuje się mniej zjawiskowo.

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.