Niebawem nad Ziemią rozpęta się burza magnetyczna

Choć na pierwszy rzut oka aktywność słoneczna wydaje się stosunkowo niska, eksperci od pogody kosmicznej ostrzegają, że w trakcie świąt na Ziemi może rozszaleć się burza geomagnetyczna.

Koronalny kanion

Jak informuje portal Spaceweather.com, gazowy kanion otworzył się w atmosferze Słońca i „wypluwa” wiatr słoneczny w kierunku Ziemi. Solar Dynamics Observatory NASA monitoruje strukturę, pokazaną powyżej w skrajnym obrazie ultrafioletowym podjętym w dniu 25 marca.

burza magnetyczna

„To przykład kształtu kanionu z koronalnym otworem – miejscem, w atmosferze Słońca, gdzie pole magnetyczne rozsuwa się od siebie, co pozwala na ucieczkę wiatru słonemu. W fałszywych kolorach na obrazie powyżej, dziura koronalna jest zabarwiona na ciemnoniebiesko, natomiast strumień wiatru słonecznego oznaczono białymi strzałkami.

burza magnetyczna

Zbliża się burza

Strumień wiatru słonecznego płynącego z kanionu powinien osiągnąć Ziemię 27 lub 28 marca, a więc w czasie Wielkanocy. Jest duża szansa, że wywoła silną burzą geomagnetyczną, co zaowocuje zorzami, nawet w umiarkowanych szerokościach geograficznych. Stanie się tak, gdyż strumień zostanie poprzedzony przez współbieżny region interakcji lub CIR. CIR są strefami przejściowymi między powolnymi i szybko poruszającymi się słonecznymi strumieniami wiatru. Plazma wiatru słonecznego gromadzi się, wytwarzając gradienty gęstości oraz fale uderzeniowe, dzięki którym zawdzięczamy zorze polarne.

Obserwuj niebo

Eksperci od pogody kosmicznej sugerują, że burza będzie miała umiarkowaną lub silną intensywność (G2 lub G3). Nie wykluczone zatem, że nocą z niedzieli na poniedziałek w północnej części naszego kraju zobaczymy zorze polarne. W związku z tym, iż pogoda będzie sprzyjać obserwacjom nocnego nieba, warto skierować nasze oczy w stronę gwiazd.

źródło: krolowa-superstar
Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

3 thoughts on “Niebawem nad Ziemią rozpęta się burza magnetyczna”

 1. Oby popaliło już te telewizory i komputery, niech ludzie wreszcie wyjdą na dwór. Wszyscy, nie tylko kilka osób bo to nic nie da.

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...
 2. WoW

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...
 3. %

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.