Niebezpieczna asteroida minie Ziemię 26 stycznia

Obiekt większy 10 razy od słynnego meteorytu z Czelabińska minie Ziemię zbliżając się do niej 26 stycznia i należy do potencjalnie niebezpiecznych. Czy mamy jakiekolwiek podstawy do obaw?

Planetoida 2004 BL86

Została odkryta 30 stycznia 2005. Powinna ominąć Ziemię w bezpiecznej odległości, tj. 1,2 mln km od powierzchni naszej planety jest to trzykrotna odległość między Ziemią a Księżycem a rozmiar jej wynosi około 100 metrów średnicy. Astronomowie uspakajają nas, że nie ma bezpośredniego zagrożenia dla naszej planety choć Goldstone Observatory, położony na kalifornijskiej pustyni Mojave, będzie obserwować przelot asteroidy.

Planetoida 2004 BL86

Planetoida 2004 BL86

Obiekty kosmiczne potencjalnie niebezpieczne dla Ziemi to te, które przecinają orbitę naszej planety w odległości mniejszej niż 0,05 AU a jest to mniej więcej 19,5 odległości od Ziemi do Księżyca a  średnica obiektu musi przekraczać 100 metrów.

Zniszczenia podczas uderzenia w Ziemię

Obiekt tej wielkości w przypadku uderzenia w Ziemię mógłby spowodować gigantyczne tsunami. Uderzając w miasto powstała by gigantyczna fala uderzeniowa, która niszczyła by wszystko co znalazło by się na jej drodze a Ziemia odczuła by to uderzenie co spowodowało by to napięcia na płytach kontynentalnych przez co wzrosła by aktywność sejsmiczna Ziemi.

Zazwyczaj ciała podróżujące w kosmosie nie są same. Leci z nimi jakiś mniejszy gruz kosmiczny. Można więc spodziewać się około 26 stycznia częstszych obserwacji spalających się w atmosferze Ziemi

Porównanie do meteorytu z Czelabińska

Gdy  nad rosyjskim miastem Czelabińsk w lutym 2013 r, jego wpływ oszacowano na równowartość 440-500 kiloton trotylu lecz był on stosunkowo niewielki, liczył około 12 metrów średnicy. Rozpadła się na wysokości ponad 20 kilometrów. Planetoida 2004 BL86 jest około dziesięć razy większa i w przypadku jej uderzenia w Ziemie skutki mogły by być katastrofalne.

Do 6 listopada 2011 zidentyfikowano 1262 potencjalnie niebezpieczne obiekty dla Ziemi ale jest ich o wiele wiele więcej.

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o