Niebezpieczna i tajemnicza asteroida już w czwartek muśnie Ziemię! Może być ciekawie

Asteroida 2012 TC4

Chociaż w tym roku Ziemię minęło już kilka znacznych rozmiarów obiektów kosmicznych, to właśnie nadlatująca asteroida 2012 TC4 wzbudza najwięcej emocji. Głównie dlatego, że jej dokładny rozmiar oraz odległość, w jakiej minie Ziemię do teraz nie zostały dokładnie oszacowane. Może nieść ze sobą kosmiczny gruz.

12 października obok Ziemi przeleci asteroida 2012 TC4. Odkryto ją w 2012 roku. Szacuje się, że ma wielkość między 12 a 27 metrów. O tym, że znajdzie się tak blisko naszej planety naukowcy z Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA) poinformowali w 2015 roku.

Asteroida 2012 TC4
Asteroida 2012 TC4

– Obserwacje wskazują, że obiekt nie zderzy się z Ziemią – zapewnił dr Paweł Wajer z Centrum Badań Kosmicznych PAN.

Asteroida 2012 TC4
Asteroida 2012 TC4

Symulacje prowadzone przez dr. Wajera pokazują, że planetoida 2012 TC4 minie Ziemię w odległości 50 153 km od Ziemi, plus minus 167 km. Porównywalne wyniki uzyskano i w innych ośrodkach badawczych.

Zwrócił też uwagę, że odległość Ziemia – Księżyc to – w przybliżeniu 400 tys. km. Planetoida znajdzie się więc w odległości prawie 8 razy mniejszej niż odległość do naszego naturalnego satelity.

Wcześniejsze szacunki nie były tak dokładne. Jeszcze w lipcu NASA podawała na swoich stronach, że planetoida może minąć Ziemię w odległości między 68 tys. a 270 tys. km. Teraz – po kilku kolejnych miesiącach obserwacji planetoidy – można bardziej sprecyzować przewidywania.

– Im mamy więcej obserwacji obiektu, tym dokładniej potrafimy przewidzieć jego orbitę. Ta planetoida była obserwowana przez krótki czas w 2012 roku, kiedy też zbliżyła się do Ziemi. Potem – ponieważ to mały obiekt – nie mógł być obserwowany. A teraz, kiedy znowu stał się widoczny, można było wykonać dokładniejsze obserwacje.

Inna dopiero odleciała

W poniedziałek inna asteroida – 2017 SX17, o wielkości mniej więcej autobusu, przeleciała obok naszej planety. Była szeroka na osiem metrów. Minęła Ziemię będąc od niej oddaloną o odległość 87 tysięcy kilometrów o godzinie 11.20 czasu polskiego.

Nie stanowiła jednak dla nas zagrożenia. Według NASA nie ma szans, żeby asteroida tej wielkości uderzyła w Błękitną Planetę, poruszając się po swojej orbicie.

Co jednak może być zatrważające to fakt, że 2017 SX17 została zaobserwowana dopiero pod koniec września. Jest to dość późno, co może oznaczać, że należy udoskonalić system wykrywania podobnych obiektów kosmicznych.
Tysiące innych, podobnej lub mniejszej wielkości znajduje się blisko Ziemi (Near-Earth Objects). Wciąż pozostają nieodkryte.

Potrzeba dalszych obserwacji

Astronomowie, wzorując się na tym obiekcie, prowadzą obecnie eksperymenty mające pomóc w śledzeniu asteroid. Pomimo że wiedzieliśmy, że 2012 TC4 nie uderzy w Ziemię, przez długi czas nie był znany jej rozmiar oraz tor ruchu. Dokładniejsze obserwacje naukowcy przeprowadzili dopiero latem, kiedy asteroida zbliżyła się do Ziemi.

W tym roku kilka innych obiektów przelatywało blisko naszej planety, jednak 2012 TC4 minie ją w najmniejszej odległości. Asteroida znajdzie się w pobliżu Ziemi jeszcze kilka razy w ciągu najbliższych 100 lat, jednak istnieje zaledwie 0,013 procent szans, że może stanowić dla nas zagrożenie.

Źródło: iflscience.com, NASA, PAPAutor: ao/ja,aw
Podziel się
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

5
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
Koichi93remikŁowca kretynówwitkacy Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
remik
Gość

Ciekawie to może dopiero być jak Nibiru po okrążeniu Słońca przejdzie w pobliżu Ziemi. Wiadomo że co około 3600 lat nasza planeta doświadcza potężnych kataklizmów spowodowanych oddziaływaniem grawitacji Nibiru na pole magnetyczne Ziemi. W tym samym czasie na Ziemie spadają mniejsze i większe asteroidy, gruz kosmiczny i komety pochwycone (przyciągnięte) podczas przejścia Nibiru przez pas Kuipera. Ostatnie przejście Nibiru około 1600 lat p.n.e. spowodowało wybuch mega wulkanu na wyspie Santorini i upadek kultury Minojskiej, byłą tez przyczyna opisanych biblijnych plag Egipskich które miały miejsce w tym mniej więcej samym czasie.

Koichi93
Gość
Koichi93

Ziomek, ale wiesz że Nibiru nie istnieje co nie?

Łowca kretynów
Gość
Łowca kretynów

A tam, zanim doleci to połowy jej nie będzie bo zredukuje to atmosfera .

witkacy
Gość
witkacy

Znajdz, skopiuj, wklej, nie poszukaj zródeł ani inormacji, takie są psełdo artykuły na tym portalu. A dla Ścisłości „tajemnicza asteroida” odkryta w 2012 (stąd nazwa) ma około 40 metrów średnicy (inna sprawa ma się do asteroidy z poniedziałku średnicy autobusu, 8metrów,chyba nikt autobusem nie jeżdził) i przy tych rozmiarach rozpadłą by się i spałiłą w górnych warstawch mezosfery. Polecam poczytać , a gdyby nawet dotarło to cuś do ziemi narobiło by tyle szkód co sławny metero w Czelabińsku.
http://losyziemi.pl/w-atmosfere-ziemi-dziennie-wpada-nawet-1000-ton-kosmicznej-materii
A reszte polecam poszukać i nie siać fermentu bo to głupie.

witkacy
Gość
witkacy

przepraszam za ortografię ale komp szwankuje.