Niepokojące doniesienia o masakrze. Ataki powietrzne sił USA

atak samolotów f 16 na dźihadystów w IrakuSiły USA przeprowadziły kolejne bombardowania pozycji islamskich bojowników na północy w Iraku po tym, jak pojawiły się niepokojące doniesienia o dokonanej przez dżihadystów masakrze jazydów.

Jak podaje telewizja Fox News, zdjęcia z amerykańskich bezzałogowych samolotów rozpoznawczych wskazują na rzeź około 90 mężczyzn z mniejszości religijnej jazydów. Radykałowie mieli też uprowadzić dziesiątki kobiet i dzieci z tej społeczności.

Również źródła w Iraku donoszą o ludobójstwie na północy kraju. Jazydzki deputowany do irackiego parlamentu, który rozmawiał z ocalałymi, powiedział BBC News, że bojownicy z Państwa Islamskiego (dawnego Islamskiego Państwa Iraku i Lewantu – ISIL) dali jazydom ultimatum – przejście na islam albo śmierć. W rezultacie w jednej z wiosek zastrzeleni zostali wszyscy dorośli mężczyźni. Resztę mieszkańców wywieziono w nieznanym kierunku.

Przedstawiciel departamentu obrony powiedział Fox News, że w odpowiedzi na doniesienia o masakrze siły USA dokonały kolejnych bombardowań pozycji islamistów. Według tych informacji w nalotach zginęli niektórzy dżihadyści odpowiedzialni za rzeź.

Jazydzi to mówiący po kurdyjsku wyznawcy synkretycznej religii łączącej elementy wierzeń indoirańskich, judaizmu, nestorianizmu i islamu. Zdobycie przez dżihadystów Państwa Islamskiego bastionu jazydów, miasta Sindżar w północno-zachodnim Iraku, zmusiło do ucieczki ok. 200 tys. cywilów – alarmuje ONZ. Wielu jazydów ukryło się w odludnych górach, gdzie cierpią głód i pragnienie. Do tej pory sunniccy radykałowie zamordowali już ponad 600 członków tej mniejszości. Według irackich źródeł część z nich spalono żywcem.

Lotnictwo USA, ale też Wielkiej Brytanii i Niemiec, dokonują zrzutów żywności, wody i lekarstw w północnym Iraku, a jednocześnie atakuje pozycje dżihadystów, wspierając walczących z nimi Kurdów.

Irak stoi w obliczu ofensywy dżihadystów z Państwa Islamskiego i sprzymierzonych z nimi sunnickich bojowników z innych ugrupowań, którzy opanowali większość terytoriów tego państwa na północy i zachodzie. Na opanowanych przez siebie terytoriach syryjsko-irackich fundamentaliści ustanowili kalifat, w którym obowiązującym prawem jest najbardziej radykalna interpretacja Koranu.

atak samolotów f 16 na dźihadystów w Iraku

Źródła: WP.PL Fox News, BBC News, PAP, IAR – (tbe)

Wspomóż nasz rozwój i Udostępnij:

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o