Niepokojące wyniki badań. Anomalny deszcz topi Grenlandię nawet w zimie

1
41
Topnienie Grenlandii

Deszcz pada na Grenlandii coraz częściej i co gorsza przyspiesza topnienie Grenlandii nawet w sezonie zimowym – wynika z najnowszych badań. Naukowcy nie kryją zaskoczenia z faktu, że udało im odkryć opady deszczu, a nie śniegu w trakcie długiej arktycznej zimy.

Masywna pokrywa lodowa Grenlandii jest uważnie obserwowana przez 365 dni w roku, ponieważ zawiera ogromny zapas zamarzniętej słodkiej wody. Naukowcy twierdzą, że kiedy jej lód stopnieje, poziom morza podniesie się nawet o siedem metrów, grożąc milionom ludzi mieszkającym wzdłuż wybrzeży na całym świecie.

Jeszcze do niedawna na Grenlandii w zimie na ogół padał śnieg, a nie deszcz, co równoważyło topnienie lodu w lecie.

Naukowcy zbadali zdjęcia satelitarne pokrywy lodowej, które ujawniły obszary, w których ma miejsce znaczące topnienie. Połączyli te obrazy z danymi zebranymi z dwudziestu zautomatyzowanych stacji meteorologicznych, które rejestrowały, kiedy występowały opady deszczu.

Odkrycia, opublikowane w czasopiśmie The Cryosphere, pokazują, że choć na początku badań każdego roku zimowe opady deszczu pojawiały się dwukrotnie, to w 2012 ta liczba wzrosła sześciokrotnie – do 12. W latach 1979-2012 było w sumie około 300 takich okazji i deszcze przyczyniały się do topnienia lodu. Do większości z nich dochodziło w okresie letnim, kiedy temperatura powietrza często przekraczała 0 stopni. Jednak zaskakujący był fakt, że coraz częściej deszcz padał w miesiącach meteorologicznej zimy (od grudnia do lutego), kiedy wydawać by się mogło, że arktyczna noc polarna utrzyma temperaturę znacznie poniżej zera.

„Byliśmy zaskoczeni, że w zimie na Grenlandii również pada deszcz” – powiedziała dr Marilena Oltmanns z ośrodka badań oceanicznych GEOMAR w Niemczech, główna autorka badania. „Ma to sens, ponieważ obserwujemy strumienie ciepłego powietrza nadciągające z południa, ale wciąż zaskakujące jest ujrzenie, że przyczyniają się do opadów deszczu” – podkreśliła.

Tymczasem prof. Marco Tedesco z Columbia University w Nowym Jorku, który brał udział w tym badaniu, oznajmił, że wzrost częstotliwości opadów deszczu niesie wiele negatywnych zdarzeń. „Nawet jeśli pada zimą, a następnie szybko zamarza, zmienia właściwości powierzchni, czyniąc ją gładszą i ciemniejszą, a tym samym bardziej podatną na szybkie topnienie z nadejściem lata” – wyjaśnił. Im ciemniejszy jest lód, tym więcej ciepła absorbuje ze Słońca, co prowadzi do jego szybszego topnienia.

„Otwiera to drzwi do świata, który jest niezwykle ważny do zbadania” – oświadczył prof. Tedesco. „Należy zrozumieć potencjalny wpływ zmian zachodzących zimą i wiosną na to, co dzieje się latem” – dodał.

Chociaż Grenlandia jest niezwykle odległa, objętość pokrywy lodowej tej rozległej wyspy leżącej na północnym krańcu Oceanu Atlantyckiego, może mieć globalne konsekwencje. W czasach stabilniejszych zimowe opady śniegu wyrównują każdy stopiony lód lub rozpadający się do oceanu w lecie. Jednak badania wykazały, że w ostatnich dekadach Grenlandia traci ogromne masy lodowe.

Chociaż przyczynia się to jedynie do stosunkowo niewielkiego wzrostu poziomu morza – z resztą wynikającą z ekspansji termicznej w miarę ocieplania się oceanów – istnieje obawa, że przepływy wody roztopowej mogą przyspieszyć wraz ze wzrostem temperatury.

Prof. Jason Box, glacjolog nie biorący udziału w nowym badaniu, twierdzi, że ostatnie analizy opierają się na wcześniejszych pracach opublikowanych przez niego i współpracowników w 2015 r., z których wynika, że opady letnie mogą zwiększyć tempo topnienia. Przeprowadzona przez nich analiza wykazała, że woda ma wysoką zawartość ciepła, tylko 14 mm deszczu jest w stanie stopić 15 cm śniegu, nawet w sytuacji, jeśli śnieg ma temperaturę minus 15 stopni.

„Jest prosty próg, temperatura topnienia, a kiedy temperatura wzrasta powyżej, zamiast śniegu spada deszcz” – mówi prof. Box. „Zatem w ocieplającym się klimacie, nie jest niczym nowym, że będziesz miał więcej deszczu niż śniegu i to jest jeszcze jeden powód, by sądzić, dlatego pokrywa śnieżna może popaść w deficyt niż być w nadwyżce” – dodaje.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.