Niesamowite nowe zdjęcia Plutona

Misja New Horizons owocuje kolejnym szczegółowym zdjęciem Plutona. Na wykonanej z odległości 80 tys. km fotografii widać jeszcze więcej detali powierzchni tego odległego ciała niebieskiego.

W czwartek 10 września internauci mogli zobaczyć jeszcze więcej szczegółów Plutona, najsłynniejszej planety karłowatej. NASA opublikowała zdjęcie przesłane przez sondę New Horizons obrazujące różnorodność topograficzną Plutona. Widać na nim kratery, wąwozy, lodowe rzeki, łańcuchy górskie i lodową czapę Sputnik Planum na północy globu. Zdjęcie zostało zrobione z odległości około 80 tys. km 14 lipca 2015 roku. Wykonała je kamera panchromatyczna LORRI, która znajduje się na pokładzie sondy New Horizons.
pluton

plutonplutonpluton

pluton

pluton

Miłośnicy astronomii zachwyceni

Pełny entuzjazmu na przesłane, kolejne efekty pracy New Horizons jest również Karol Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik. Napisał on na swoim profilu społecznościowym: „NASA opublikowała właśnie najnowszą mozaikę powierzchni Plutona. Zbieram szczękę z podłogi… To najdokładniejsze zdjęcie Plutona, jakie do tej pory mogliśmy zobaczyć!”.

Sonda New Horizons

W ramach programu NASA New Frontiers (pol. Nowe Granice) powstała sonda New Horizons, której celem stało się zbadanie planety karłowatej oraz jej księżyca Charona. Wystartowała 19 stycznia 2006 roku. W przestrzeni międzyplanetarnej sonda podróżuje już prawie 10 lat.

W momencie rozpoczęcia misji Pluton był jeszcze planetą. Pół roku po starcie Międzynarodowa Unia Astronomiczna, po burzliwych debatach, zaklasyfikowała go jako planetę karłowatą.

Źródło: NASA, tvn meteo Autor: PW/map

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

2 thoughts on “Niesamowite nowe zdjęcia Plutona”

 1. SATAN=NASA nie wstydzi się kłamać. To jego natura od początku. Ba on jest twórcą rzeczy które nie istnieją. Cała kosmologia to fikcja i bajeczki dla dzieci. Niebawem się przekonacie…

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...
  1. Chciałem Ci dać 1 paranoiku, ale się pomyliłem. Traktuj to 5, jak 1.

   Jeszcze nikt nie zagłosował.
   Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.