Niezwykłe spotkanie Marsa i komety

2
9

Naukowcy z NASA szacują, że 19 października dojdzie do bliskiego spotkania komety Siding Spring z Czerwoną Planetą. Obiekt przeleci obok Marsa z prędkością ponad 200 tys. km/h. Ten niezwykły moment obejrzą i zarejestrują roboty pracujące na powierzchni planety. Teraz NASA pokazuje światu animację zbliżenia.

C/2013 A1 Siding Spring została odkryta 3 stycznia 2013 roku. 19 października ten obiekt znajdzie się odległości około 140 tys. kilometrów od Czerwonej Planety, czyli mniej niż połowa odległości między Ziemią, a Księżycem.

Roboty na Marsie

Pomimo że na Czerwonej Planecie nie ma ludzi, to i tak jest tam tłoczno. Po jej powierzchni chodzą dwa marsjańskie łaziki: Curiosity i Oppotunity. Po orbicie krążą trzy sondy NASA: MAVEN, Mars Odyssey i Mars Reconnaissance Orbiter. Ale nie tylko amerykańska agencja kosmiczna wysłała tam swoje roboty. Wokół Marsa krąży również Mars Express należący do Europejskiej Agencji Kosmicznej i indyjski Mangalyaan.

Wszystkie sondy będą wykorzystane do badań komety, a także jej wpływu na atmosferę Marsa.

Zagrożenie dla marsjańskich robotów

Początkowo obawiano się, że ogon komety może stanowić zagrożenie dla statków kosmicznych na orbicie, jednak późniejsze oceny nieco rozwiały te obawy. NASA jednak zamierza „usunąć ze strategicznych miejsc” sondy, by uniknąć problemów.

Źródło: Reuters TV, NASA    Autor: PW/map

2 KOMENTARZE

  1. najpierw niech dolecą na księżyc i z niego powrócą.1968 rok…a to dobre.Ach..nie warto tam latać , bo nic tam nie ma…a co jest na Marsie, że się tam pchają?

    • No ja bym nie był taki pewny, że na księżycu nic nie ma. Jest pełno nagrań i rozmów jeszcze z misji apollo wskazujących, że dzieje się tam coś dziwnego a najdziwniejsze jest to, że nie latamy już tam tak jak by ktoś nam zabronił

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.