Niszczyciel USA przepłynął obok spornych wysp. Chiny: zagrożenie suwerenności państwa

Amerykański niszczyciel rakietowy USS Lassen przepłynął we wtorek w odległości mniejszej niż 12 mil morskich od sztucznych wysp zbudowanych przez Chiny na Morzu Południowochińskim – podał przedstawiciel władz wojskowych USA. Okręt był monitorowany przez chińskie służby.

USA Chiny sporne wyspy

Amerykański okręt przepłynął w pobliżu sztucznych wysp, kwestionując w ten sposób rozciąganie suwerenności Chin na nie oraz otaczające je 12-milowe strefy morskie. USS Lassen przepłynął również przez wody w pobliżu raf, do których roszczenia zgłaszają Filipiny i Wietnam.

Według stacji CNN amerykańskiemu okrętowi towarzyszyły amerykańskie samoloty patrolowe. Cytowany przez agencję Reuters przedstawiciel amerykańskiego Departamentu Obrony poinformował, że w czasie rejsu w bezpiecznej odległości podążał za nim również okręt chiński, nie doszło jednak do żadnych incydentów.

USA Chiny sporne wyspy

Chiny wzywają USA do „naprawienia błędów”

Władze w Pekinie potwierdziły, że na bieżąco monitorowały działania amerykańskiego niszczyciela, kiedy ten „nielegalnie” wpłynął na wody otaczające sztuczne wyspy na Morzu Południowochińskim. Zapowiedziały także, że będą odpowiadać na tego typu „prowokacje”.

„Chiny zdecydowanie apelują do Stanów Zjednoczonych o sumienne traktowanie chińskiego stanowiska, wzywają do natychmiastowego naprawienia popełnionych błędów i zaprzestania podejmowania niebezpiecznych i prowokacyjnych działań, które zagrażają chińskiej suwerenności i interesom bezpieczeństwa” – podkreśliło MSZ w Pekinie na swojej stronie internetowej.

Była to pierwsza z szeregu zapowiadanych przez USA akcji, kwestionujących rozciąganie suwerenności Chin na sztuczne wyspy i otaczające je 12-milowe strefy morskie.

Amerykanie nie odpuszczą

Niszczyciel popłynął w rejon należących do archipelagu Spratly raf Subi i Mischief, które były wcześniej w trakcie przypływów całkowicie zanurzone, zanim Chiny zaczęły w 2014 roku usypywać nad nim sztuczne wyspy.

Kolejne rejsy okrętów wojennych USA na objęte chińskimi roszczeniami wody mogą nastąpić w najbliższych tygodniach – powiedział przedstawiciel amerykańskich władz wojskowych.

Chiny zgłaszają roszczenia do większości obszaru Morza Południowochińskiego, a 9 października ich ministerstwo spraw zagranicznych ostrzegło, że Pekin „nigdy nie pozwoli żadnemu państwu na naruszanie chińskich wód terytorialnych i przestrzeni powietrznej nad wyspami Spratly w imię ochrony wolności żeglugi i przelotów”.

Stany Zjednoczone stoją na stanowisku, że prawo międzynarodowe nie zezwala na rozciąganie suwerenności państwowej na sztuczne wyspy, usypane nad podwodnymi rafami.

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.