Noc polarna zapadła na Syberii na 40 dni i nocy

Ponad pół miliona ludzi pożegnało Słońce, które nie pojawi się nad horyzontem przez następnych 40 dni i nocy. Przez ten czas mieszkańcy Murmańska i 30 innych miast w Rosji widzieć będą tylko zmrok. Zobaczcie, jak wyglądają ciemne dni na dalekiej północy.

Murmańsk to największe miasto leżące tak daleko na północ. Ponad 300 tysięcy mieszkańców pożegnało już słońce, które aż do końca roku zza horyzontu się nie wyłoni. Szczyt nocy polarnej przypada między 19 a 25 grudnia. Zwykle w tym czasie dzień trwa około 5,5 godziny, a światło dzienne bardziej przypomina zmierzch. Noc polarna zakończy się 11 stycznia.

Murmańsk Rosja

Jednakże z uwagi na to, że region charakteryzuje się nierównym ukształtowaniem terenu, mieszkańcy Murmańska zobaczą Słońce nie wcześniej, niż 14 stycznia, oczywiście jeśli niebo się rozpogodzi, w przeciwnym razie dziennej gwiazdy nie będą widzieć dopóty, do póki będzie pochmurno.

Na koniec stycznia mieszkańcy północy, zgodnie z tradycją, hucznie uczczą to wydarzenie najpopularniejszym na Półwyspie Kolskim świętem narodowym o radosnej nazwie „Witaj Słońce”.

Noc polarna jest również okresem niebezpiecznym dla zdrowia, w szczególności dla zdrowia dzieci i osób starszych. Podczas trwania nocy polarnej, lekarze radzą mieszkańcom północy zwracać baczniejszą uwagę na swoje zdrowie, zażywać więcej witamin, jeść świeże owoce i warzywa, chodzić do solarium, uprawiać sporty i często przebywać na powietrzu.

Aby zahartować dzieci, przeprowadza się dość nietypowe zabiegi, np. kąpiele w zimnej wodzie oraz spacery w lekkim ubiorze na mrozie. Starsi mieszkańcy masowo korzystają z kabin kriogenicznych, gdzie przez chwilę przebywa się na blisko 100-stopniowym mrozie.

Murmańsk – noc polarna

Psycholodzy alarmują, że długotrwały okres bez światła słonecznego może negatywnie wpłynąć na ludzką psychikę, dalej, stać się przyczyną stanów depresyjnych, złego nastroju czy zmęczenia. Ich rada to śmiech, rozluźnienie i odpoczynek.

Napięty grafik czeka zwłaszcza Państwową Inspekcję Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Według statystyk, podczas nocy polarnej dochodzi do zwiększonej wypadkowości na drogach, zwiększa się także liczba potrąceń pieszych.

Już jesienią inspektorzy zaczynają spotkania z uczniami i przeprowadzają specjalne szkolenia oraz rozdają elementy odblaskowe, bez których pieszy najprawdopodobniej nie będzie dostrzegalny przez kierowców.

Większość naukowców zgadza się z tezą, że, ile lat by człowiek nie mieszkał na Dalekiej Północy, nie jest możliwe przyzwyczajenie się do nocy polarnych. Dla jednych są one zmorą, a dla innych pełną uroku zimową codziennością. Tak czy inaczej są i nic tego nie zmieni.

Całodobowy zmrok poza Murmańskiem w najbliższym czasie czeka również ponad pół miliona mieszkańców innych większych miast północnej Rosji, w tym m.in. Norylska, Workuty, Nowego Urengoja i Narjan-Maru. Poniżej film ukazujący, jak wyglądają ulice Murmańska podczas zapadającej nocy polarnej.

źródło: TwojaPogoda.pl

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.