Norwegia – na zachodzie spadło 3 metry śniegu powodując paraliż

Norwegia duże opady śniegu

Aktywny układ niskiego ciśnienia znad Atlantyku w Polsce przynosi deszcze a w Norwegii obfite opady śniegu. Kilka domów w Voss zawaliło się pod naporem zalegającego śniegu na dachach. Zachodnia część Norwegii jest sparaliżowana.

Zachodnia Norwegia jest nękana śnieżycami od początku tygodnia. Opady śniegu są na tyle mocne, że wiele dróg jest nieprzejezdne a tysiące mieszkańców zostało pozbawionych energii elektrycznej. Największym problemem jest zalegający śnieg na dachach. Specjaliści obliczyli, że na specjalnie wybudowanym dachu o powierzchni 2,5 tys. m kw. zalega nawet do 2,5 metra śniegu, co oznacza, że na każdy metr kw. przypada ciężar śniegu o masie 400 kg.

To tak, jakbyś umieścił na tym dachu 1000 samochodów

W gminach Jordalen Voss i Magnar Nåsen jeszcze nigdy tak dużo śniegu nie spadło. W sobotę rano odnotowano tam 2.7 metra pokrywy śnieżnej a biały puch nieprzerwanie dalej padał. Starsi ludzie, którzy tam mieszkają od zawsze mówią, że jeszcze nigdy nie widzieli tam czegoś takiego. Śnieg jest mokry i lepki przez to pod jego ciężarem łamią się drzewa, urywają linie trakcyjne i walą domy. W sobotę 15 tysięcy mieszkańców było bez prądu.

Norwegia duże opady śniegu
Norwescy meteorolodzy podkreślają, że opady śniegu dopiero ustaną w poniedziałek. W niektórych miejscach zaspy sięgają 7 metrów a sytuacja jest krytyczna. Jeżeli dojdzie do gwałtownego wzrostu temperatury Norwegia znajdzie się pod wodą.

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.