Nowe badania wskazują że niebawem w Europę uderzą wielkie fale tsunami

Doktor Simon Day obawia się, że osuwisko wywołane przez coraz aktywniejszy kanaryjski wulkan na Wyspach Kanaryjskich może przyczynić się do powstania olbrzymiej fali tsunami, która przemierzając setki kilometrów przez Atlantyk uderzy w Europę, zabijając tysiące ludzi.

Ekspert od katastrof naturalnych w University College London oświadczył, że wizja nieuchronnie zbliżając się tragedii jest coraz bardziej prawdopodobna. Wezwał nawet Theresę May, by przygotować Wielką Brytanię na uderzenie tsunami, zanim będzie za późno.

 

wulkan Cumbre Vieja
wulkan Cumbre Vieja

Za katastrofę odpowie wulkan Cumbre Vieja znajdujący się w archipelagu Wysp Kanaryjskich, który staje się coraz bardziej kruchy, a jego erupcja może wyzwolić oderwanie się dużego kawałka lądu, który upadnie do morza. Ten upadek spowodowałby ogromne tsunami, które rozprzestrzeniłoby się po całym Atlantyku, docierając m.in. do wybrzeży: Portugalii, Hiszpanii, Francji, Wysp Brytyjskich i Irlandii.

wulkan-cumbre-vieja

„Tsunami może mieć nawet kilkadziesiąt metrów wysokości – to zależy gdzie i jak dużą ilość energii będzie mieć ta fala” – oświadczył dr Day. „Trudno jest przewidzieć, jak duża będzie i czy w ogóle dotrze do Wielkiej Brytanii” – dodał.

Ostrzega, że najbardziej narażonymi na tsunami będą obszary Irlandii i południowo-zachodniej Anglii – przypomina niedowiarkom, że fala już spowodowała poważne zniszczenia w Wielkiej Brytanii 250 lat temu. Trzęsienie ziemi, jakie miało miejsce w Lizbonie w 1755 r. i spowodowało śmierć 100 tys. ludzi – spowodowało powstanie trzymetrowej tsunami, która uderzyła kilka godzin później w wybrzeże Anglii i Irlandii.

tsunami

„Jednak incydent z 1755 i ewentualna erupcja kanaryjskiego wulkanu nie byłyby do siebie podobne. Gdyby dwu- czy trzymetrowa fala tsunami uderzyła w południowo-zachodnią część Anglii czy Irlandię (w dzisiejszych czasach), gdy na plażach znajduje się wiele turystów, mogłoby to zakończy się tragicznie” – mówi dr Day.

Na podstawie symulacji komputerowych dr Day przestrzega, że z powodu tsunami pod wodą znajdą się takie miasta jak: Portsmouth i Southampton. Limerick, trzecie najbardziej zaludnione miasto w Republice Irlandii, również ucierpi w przypadku tsunami.

tsunami

Day nie wie dokładnie, kiedy katastrofa nastąpi, ale jest ona nieuchronna. „Musimy zacząć planować, oczekując najgorszego scenariusza. Wystarczy wyobrazić sobie ogólny obraz w przypadku braku prac. Zniszczenia będą takie same, ale liczba zabitych może być dużo wyższa (…). Katastrofa może mieć miejsce za 20,40,60 czy 80 lat, ale nie wykluczone, że już w następnym tygodniu” – dodaje.

Symulacja Tsunami

źródło: krolowa-superstar
Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.