Nowe dowody ujawniają nieuchwytną planetę X, która jest znacznie bliżej Ziemi niż wcześniej sądzono

1
118

Minęły trzy lata, odkąd naukowcy z Caltech zaproponowali, że naszemu układowi słonecznemu brakuje Super Ziemi, orbitującej wokół naszego Słońca na gigantycznych dystansach do 800 jednostek astronomicznych.„Nasze nowe wysiłki, zarówno teoretyczne, jak i liczbowe, sugerują, że w oryginalnym artykule przeceniliśmy parametry Planety Dziewięć”, wyjaśnia Konstantin Batygin z Caltech.

wielkosc planet
wielkość planet

Odkąd ogłoszono istnienie hipotetycznej planety, astronomowie na całym świecie przeszukali najbardziej zewnętrzne krawędzie Układu Słonecznego w poszukiwaniu tajemniczego obcego świata.

Do tej pory znaleźliśmy tylko niewielką część układanki, która wskazuje na jej istnienie.

„Chociaż ta analiza nie mówi bezpośrednio o tym, czy istnieje Planeta Dziewięć, wskazuje, że hipoteza ta opiera się na solidnych dowodach”, powiedział w komunikacie prasowym Michael Brown, profesor astronomii planetarnej w Caltech.

Teraz opublikowano dwa zupełnie nowe badania przedstawiające nowe dowody na to, że planeta istnieje, twierdzi, że nieuchwytny świat zostanie oficjalnie odnaleziony w ciągu następnej dekady.

W nowym artykule naukowym przedstawiono nowe szczegóły dotyczące planety dziewiątej. Według jednego artykułu enigmatyczna „super-Ziemia” znajduje się w odległości od 400 do 600 jednostek astronomicznych (AU) od Ziemi i jest nawet pięciokrotnie większa od masy naszej planety.

Rok na odkrytej planecie X ma trwać około 20 tysięcy lat ziemskich. Znajduje się ona 1000 razy dalej od Słońca niż Ziemia i właśnie dlatego tak trudno ją znaleźć.

Astronomowie, podejrzewają, że ten tajemniczy świat istnieje, chociaż wciąż nie byliśmy w stanie go bezpośrednio zlokalizować.

Ale „idea”, że naprawdę istnieje planeta X, pochodzi z różnych obliczeń jej wpływu grawitacyjnego na inne obiekty znajdujące się poza orbitą Neptuna.

Niektóre z tych obiektów, nazywamy „obiektami trans-Neptunowymi”, znajdują się poza najdalszym gazowym gigantem i wewnątrz tak zwanego pasa Kuipera.

W ciągu ostatnich kilku lat astronomowie byli w stanie zidentyfikować wahania na orbitach najbardziej odległych obiektów Układu Słonecznego i wywnioskować, że jest to spowodowane obecnością ogromnej, jeszcze nieodkrytej planety.

 

Zdaniem ekspertów, planeta najprawdopodobniej znajduje się znacznie bliżej Słońca i prawdopodobnie dzieli ją 400 do 600 jednostek astronomicznych od Ziemi. Jedna jednostka AU równa się odległości między Ziemią a słońcem.

„To brakujące ogniwo formowania się planety w Układzie Słonecznym.”

„Perspektywa pewnego dnia zobaczenia prawdziwych obrazów Planety Dziewiątej jest absolutnie elektryzująca”– wyjaśnił Batygin.

„Chociaż znalezienie Planet 9 w astronomiczny sposób jest wielkim wyzwaniem, jestem bardzo optymistycznie nastawiony, że przedstawimy to w ciągu następnej dekady”– podsumował Batygin.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.