Nowe erupcje na Hawajach wywołały kolejne ewakuacje

wulkan Kilauea Hawaje

Wulkan Kilauea wybuchł ponownie we wtorek, wypluwając toksyczne gazy z dwóch nowych otworów, co skłoniło władze do wezwania do natychmiastowej ewakuacji mieszkańców po drugiej stronie Big Island.

Agencja Obrony Cywilnej Hrabstwa Hawajów wydała biuletyn alarmowy, nakazujący mieszkańcom obszaru Lanipuna Gardens po wschodniej stronie wyspy opuszczenie domów.

„Hawajskie Obserwatorium Wulkanologiczne potwierdza dwa nowe otwory. Wszyscy mieszkańcy Lanipuna muszą się teraz ewakuować” – podała agencja w swoim biuletynie, dodając, że dwie szczeliny otworzyły się w pobliżu dwóch skrzyżowań dróg i pozostają aktywne.

Wcześniej we wtorek zdesperowani mieszkańcy najbardziej dotkniętego obszaru, znanego jako Leilani Estates, przejeżdżali przez chmury siarki i spękane drogi, by zabrać najpotrzebniejsze rzeczy z domów bądź nakarmić pozostawione zwierzęta. Do tej pory wulkan zniszczył 35 domów i innych budowli, ale zagraża kolejnym.

wulkan Kilauea Hawaje

David Nail, który niedawno sprzedał swoją firmę i przeniósł się do Lelani Estates z hrabstwa Orange w Kalifornii po tym, jak u jego żony zdiagnozowano chorobę Parkinsona, powiedział, że 20-metrowy mur lawy zablokował wyjazd do posesji, dlatego mężczyzna nie jest w stanie sprawdzić, czy jego dom został zniszczony. „Mogliśmy tylko usiąść i płakać” – powiedział Nail.

Wcześniej w tym samym dniu weteran wojenny Delance Weigel zabrał wszystkie najpotrzebniejsze rzeczy, gdyż gaz z parą oraz dwutlenek siarki unosiły się z pęknięcia na ulicy. „Mam nadzieję, że wrócę tu jeszcze raz, by zabrać wszystko. Zobaczymy, czy stracimy nasz dom, czy nie. Ale na pewno zostaniemy odcięci. Gdy przenosisz się do raju, musisz być na to przygotowanym” – mówi.

Nie odnotowano zgonów ani poważnych obrażeń od czasu, kiedy Kilauea, która jest w stanie ciągłej erupcji od 1983 roku, rozpoczęła serię powtarzających się wybuchów. Wulkan wypluwa fontanny lawy sięgające nawet 90 metrów, ale niebezpieczny – zwłaszcza dla osób starszych i chorych – jest również toksyczny gaz siarkowy.

Kilauea głównie wyrzuca bazaltową lawę do oceanu, ale czasami popisuje się bardziej eksplozywnymi wydarzeniami, takich jak ten, który rozpoczął się w zeszły czwartek.

Około 1700 mieszkańców zostało zmuszonych do opuszczenia Leilani Estates, gdzie lawa bulgocze z około 4-kilometrowej szczeliny w ziemi znajdującej się po wschodniej stronie Big Island.

Tymczasem urzędnicy Obrony Cywilnej nie wykluczają, że nakaz ewakuacji zostanie rozszerzony także na inne dzielnicy, gdyż układ szczelinowy powoli rozprzestrzenia się na wschód, zagrażając obszarom, które do tej pory uważano za bezpieczne.

wulkan Kilauea Hawaje

„Pod ziemią wciąż jest mnóstwo magmy. Aktywność sejsmiczna wciąż rośnie” – powiedział w poniedziałek wieczorem na spotkaniu z mieszkańcami Talmadge Magno. „Jeśli sytuacja stanie się zbyt niebezpieczna, trzeba uciekać” – dodał.

W piątek w południowo-wschodnim zakątku wyspy zarejestrowano najpotężniejsze trzęsieniem ziemi o magnitudzie 6,9 stopnia w skali Richtera. Był to najsilniejszy wstrząs, jaki nawiedził Hawaje od 1975 roku, a geolodzy przewidują kolejne trzęsienia i erupcje, być może przez wiele miesięcy.

Aktualnie na całej wyspie powstało 14 otworów, większość z nich pozostaje aktywna. Wypływająca lawa ma temperaturę ponad 1 tysiąca stopni Celsjusza i niszczy wszystko, co tylko znajdzie się na jej drodze.

W sieci furorę robi film, na którym widać, jak ściana stopionych skał pochłania stopniowo zaparkowany na poboczu samochód.

źródło: krolowasuperstarblog.wordpress.com

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o