NSA rozwija bronie do walki w cyberprzestrzeni

Amerykańska agencja NSA przygotowuje się do wojen jakie będą toczyły się w przyszłości w cyberprzestrzeni, w których kontrola internetu będzie odgrywała ważną rolę na drodze do zwycięstwa. Rozwijane są też sposoby do ataku na infrastrukturę komputerową, elektrownie, wodociągi, fabryki, lotniska i systemy bankowe – możemy się dowiedzieć z nowo opublikowanych dokumentów przez Edwarda Snowdena

Cel jaki obrała NSA to wykorzystanie internetu do sparaliżowania wrogich sieci komputerowych oraz możliwość kontrolowania przez nie infrastruktury a dokładnie chodzi o systemy bankowe, lotniska, fabryki, elektrownie i sieci wodociągowe – informacje te opublikował Der Spiegle po zapoznaniu się z dokumentami.

Z publikacji można się dowiedzieć, że obecnie nie istnieją żadne międzynarodowe konwencje regulujące nowe cyfrowe bronie 21 wieku, i jedyne prawo w tej dziedzinie to „przetrwanie najsilniejszego”.

Zgodnie z dokumentami NSA cyberwalka to priorytet w najbliższych wojnach USA. Jest ona oparta na wykrywaniu luk w zabezpieczeniach systemów wroga oraz wprowadzaniu szpiegowskich programów, które będą w stanie przeniknąć systemy i pozwolić na stały do nich dostęp i kontrolowanie wszystkiego co jest do nich podłączone.

Trzecia faza, która jest nazwana „dominacją” pozwala agencji sterowanie systemami jak i ich zniszczenie. Zgodnie z wewnętrznymi dokumentami, ostatecznym celem NSA jest „kontrola nad eskalacją w czasie rzeczywistym,” napisał Der Spiegel.

Slajd z prezentacji NSA, opublikowany przez Der SpiegelNSA rozwija bronie do walki w cyberprzestrzeni

Niemieccy dziennikarze, którzy analizowali dane udostępnione przez Edwarda Snowdena są zdania, że kolejny wielki konflikt nie będzie toczony tylko na polu walki jakie do tej pory znaliśmy. Wojna będzie się toczyła na kilku frontach a decydującym będzie wojna w cyberprzestrzeni.

Władze USA przeznaczyły na szkolenie informatyków do walki w cyberprzestrzeni bardzo duże pieniądze a budżet wywiadu na rok 2013, przewiduje wymagania NSA na poziomie 1 mld dolarów, dla wzmocnienia sieci komputerowych aby obronić się przed podobnymi atakami.

Na przestrzeni ostatnich lat eksperci zajmujący się cyberbezpieczeństwem przypisali Narodowej Agencji Bezpieczeństwa NSA i ich sojusznikom Wielkiej Brytanii, Kanadzie, Australii i Nowej Zelandii stworzenie wielkiej ilości szkodliwego oprogramowania. Jednym z głośniejszych programów, które ujrzały światło dzienne  był wirus Stuxnet, którego zadaniem było infiltrowanie irańskiego programu jądrowego, podsłuchiwanie rozmów telefonicznych i destrukcyjne działanie na wirówki do wzbogacania uranu.

Nowe dokumenty ujawniają Quantumdirk, nowy program, który wprowadza dane NSA do usług świadczonych przez czaty w takich serwisach jak Facebook i Yahoo.

NSA rozwija bronie do walki w cyberprzestrzeni

NSA posiada wiele innych programów, które będą na pewno wykorzystane w przyszłości.
Według akt, cyfrowa wojna nie będzie rozróżniała żołnierzy i cywilów, i każdy użytkownik internetu może potencjalnie ponieść szkodę, utracić dane lub nawet komputer.

źródło: Der Spiegle

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

One thought on “NSA rozwija bronie do walki w cyberprzestrzeni”

  1. A nasza administracja publiczna zalewana jest papierami, na które mają odpisywać jak to wspaniale są przygotowani do ataków cyberprzestępców.

    Jeszcze nikt nie zagłosował.
    Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.