Oblecieli kulę ziemską bez ani jednej kropli paliwa

Samolot napędzany energią słoneczną pomyślnie dokonał pierwszego lotu dookoła świata we wtorek, wracając do Abu Zabi po 16-miesięcznym rejsie, który wykazał ogromny potencjał energii odnawialnej.

solar impulse 2

Samolot Solar Impulse 2 wylądował w stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich we wtorek 04:05 czasu lokalnego.

Po raz pierwszy wystartował z Abu Zabi w dniu 9 marca 2015 roku, rozpoczynając podróż o dystansie 40 tys. kilometrów i pokonał prawie 500 godzin czasu lotu.

Bertrand Piccard i Andre Borschberg to szwajcarscy założyciele projektu, którzy na zmianę zasiadali za sterami, który ma rozpiętość większą niż Boeing 747, ale waży nie więcej niż przeciętny samochód rodzinny.

„Bardziej niż osiągnięcia w historii lotnictwa Solar Impulse 2 dokonał w historii energii” – powiedział Piccard, który pilotował ostatnim etapem, dziękując za ogromne wsparcie na lotnisku, skąd wcześniej rozpoczynał lot i kończył. „Jestem pewien, że w ciągu najbliższych 10 lat zobaczymy samoloty elekryczne przewożące do 50 pasażerów na krótkim i średnim dystansie lotu” – powiedział w oświadczeniu.

Dodał również, że technologie stosowane w Solar Impulse 2 mogą być stosowane na Ziemi w codziennym życiu do zmniejszenia o połowę emisji dwutlenku węgla, głównego gazu cieplarnianego obwinianego za zmiany klimatyczne.

Śmigło powietrzne czterosilnikowego samolotu zbudowanego z włókien węglowych są zasilone 17 tys. ogniwami słonecznymi wbudowanymi na skrzydłach. Nadmiar energii magazynowany jest w akumulatorach litowo-jonowych.
Niekorzystna pogoda czasami utrudniała sprawny lot, powodując, że samolot został uziemiony na kilka miesięcy. W ramach misji przewidziano 16 etapów, które wiodły m.in. przez Indie, Chiny, Stany Zjednoczone, Włochy czy Egipt.

Solar Impulse 2 jest następcą pierwszej tego rodzaju maszyny, Solar Impulse 1, która m.in. odbyła wieloetapowy lot przez USA w roku 2013.

źródło: krolowa-superstar
Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.