Obserwacja asteroidy DA14 2012 – Zachęcam wszystkich do spojrzenia na niebo

Zachęcam wszystkich do spojrzenia na niebo w piątek 15 lutego 2013  na przelatującą blisko Ziemi asteroidę 2012 DA14. Delektujemy się pięknym rozgwieżdżonym niebem do godziny 20-tej i wtedy rozpoczynamy przygotowania do spotkania z 50-metrową asteroidą 2012 DA14. Obserwacja nie wymaga jakiegokolwiek sprzętu ale najlepiej się zaopatrzyć w lornetkę.planetoida da14 2012 trasa przelotu obserwacja

Planetoida wyłoni się u nas spod wschodniego horyzontu około godziny 20:35  i będzie wtedy świecić w Pannie, a jej jasność powinna w tym czasie być już bliska 7.5 mag. Jej prędkość kątowa na tle gwiazd będzie przekraczać 45’/minutę!!! Oznacza to, że będzie się poruszać ponad 3 razy szybciej od pozornego ruchu sfery niebieskiej wywołanego obrotem Ziemi. Przy powiększeniach rzędu 50x i większych, ruch ten powinien być zauważalny natychmiast – w ciągu każdej sekundy planetoida będzie przesuwać się o odległość równą mniej więcej średnicy kątowej Jowisza około opozycji.

asteroida 2012 DA14

Pięć minut później (20:40 ) planetoida znajdzie się najbliżej obserwatorów w Polsce – w odległości nieco mniejszej niż 34 000 km. W tym czasie będzie się znajdować tuż nad horyzontem, i ze względu na ekstynkcję atmosferyczną, jej dostrzeżenie nawet w średniej wielkości teleskopie może być trudne.

Na szczęście, dzięki bardzo szybkiemu ruchowi na tle nieba, będzie się szybko wznosić nad horyzont i już 20 minut później (21:00 ) odnajdziemy ja blisko 20 stopni nad horyzontem. Będzie wtedy wędrować zachodnim skrajem gromady galaktyk w Pannie, na pograniczu Panny i Warkocza Bereniki. Jej jasność powinna nadal wynosić około 7.5 mag, dzięki czemu w dobrych warunkach będzie ją widać w niewielkich lornetkach. W tym czasie będzie się ciągle znajdować nie więcej niż 35 000 km od nas.

Później jej jasność zacznie powoli spadać i około 21:30  będzie wynosić około 8 mag. Do tego czasu planetoida dotrze już do Psów Gończych, jej prędkość kątowa spadnie do około 30’/minutę, odległość zwiększy się do 40 000 km, za to będzie świecić już blisko 40 stopni nad horyzontem. Do godziny 22:00  jej jasność spadnie do 8.5 mag, a o 23:00 będzie już mieć około 9.5 mag. Do tego czasu znajdzie się w południowej części Smoka, a jej odległość od nas zwiększy się do blisko 70 000 km. Jej prędkość kątowa spadnie też już znacząco, do około 12’/minutę. Będzie wtedy świecić wysoko – około 60 stopni nad horyzontem.
W teleskopach będzie ją można obserwować do samego świtu. Będzie wtedy znajdować się kilka stopni od bieguna północnego, będzie już słabsza od 12 mag, a jej odległość od Ziemi wzrośnie do około 200 000 km.

Około 22:30 asteroida ma przelatywać w Wielkiej Niedźwiedzicy pomiędzy gwiazdami Megrez i Alioth w Wielkim Wozie. Lecz wtedy już będzie słabiej świeciła, bo już w tym momencie szybko się oddala od nas. Później z każdą minutą jej ruch względem gwiazd będzie coraz wolniejszy, a ona sama będzie świecić coraz słabiej. Cały czas tego wieczoru DA14 będzie się kierować w stronę Gwiazdy Polarnej.

Eksplozja meteorytu nad Uralem ! 400 osób rannych !!! Być może jest do odłamek DA14 2012

http://koniec-swiata.org/eksplozja-meteorytu-nad-uralem-400-osob-rannych-byc-moze-jest-do-odlamek-da14-2012/

Wspomóż nasz rozwój i Udostępnij:

2
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Richardoko Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
oko
Gość
oko

supeeer

Richard
Gość

“Wieją tam bardzo silne witray,..”****…Wiatry przy kilkuset kilogramowych kamieniach, według mnie, nie mają tu wiele do zdziałania….****Wielka szkoda, że nie wiesz, co potrafi dokonać wiatr, ale nie szkodzi, masz prawo tak twierdzić jak twierdzisz.***…Trochę się dziwię Twoim “naciskom” na niby znikające kamienie i prf3bę ubioru prze Ciebie w jakieś zjawiska nadprzyrodzone (tak to odbieram)…***Niepotrzebnie. A mimo to należy rozważać wszystkie możliwe i prawdopodobne. Co Ci po teorii z Awersu, skoro nie masz bladego pojęcia co jest na rewersie.***… Po pierwsze, przypuszczam, że tam nie byłeś bezpośrednio na miejscu. A więc nie mogłeś ocenić poprawnie, że tych kamieni tam nie było,… Czytaj więcej »