Obserwujemy gwałtowny wzrost aktywności wulkanicznej na Kamczatce

Dwa wulkany Kamczatki: Kambalny i Kluchevskoy wyrzuciły popiół tysiące metrów w powietrze, a jednocześnie nastąpił jednoczesny wzrost aktywności sejsmicznej w tej części Rosji. Chmura popiołu rozciąga się ponad 100 kilometrów wzdłuż Pacyfiku.

„Według danych satelitarnych z Kamchatka Volcanic Eruption Response Team (KVERT) w poniedziałek rano popiół został zarejestrowany nad wulkanem Kambalny. Kolumna popiołu sięgała wysokości 7 kilometrów” – wynika z oświadczenia podanego przez lokalne ministerstwo zarządzania kryzysowego. Nie ma żadnego zagrożenia dla mieszkańców.

Osiągający 2 156 metrów nad poziom morza wulkan Kambalny znajdujący się w południowej części Półwyspu Kamczatka jest najbardziej aktywnym wulkanem w regionie. Wulkan Kambalny, który niespodziewanie wybuchł w zeszłym tygodniu po 250-letnim okresie bezczynności, jest dokładnie monitorowany przez naukowców.

W wyniku poniedziałkowej erupcji chmura popiołu porusza się na wschód, około 100 km w kierunku Pacyfiku. Ministerstwo zaznaczyło jednak, że droga przemieszczania popiołu prawdopodobnie nie wpłynie na ruch lotniczy w okolicy. Jednak władze wydały pomarańczowy kod ostrzegawczy.

W poniedziałek zarejestrowano kolejne trzęsienie ziemi o magnitudzie 4,5 stopnia w skali Richtera, prawdopodobnie był to wstrząs wtórny po gigantycznym trzęsieniu, które nawiedziło region w zeszłym tygodniu. Wstrząs o sile 6,6 stopnia w skali Richtera był odczuwalny przez mieszkańców na rosyjskim półwyspie.

Mniej niż 24 godziny przed wybuchem Kambalnego, nastąpiła erupcja wulkanu 4750-metrowego Kluchevskoy, który w zeszłym tygodniu również stał się bardzo aktywny. Najwyższy aktywny wulkan Eurazji w niedzielę pozostawił ślad popiołu w kierunku północno-zachodnim, rozciągający się 283 km nad niezamieszkanymi terenami rosyjskiego Dalekiego Wschodu. Erupcja nie wpłynęła na ruch lotniczy w obszarze odnotowanym przez ministerstwo.

To był już trzeci wybuch wulkanu Kluchevskoy w ciągu ostatnich dni. 29 marca góra wypluła chmurę na wysokość 7,5 km. Dzień później doszło do kolejnej erupcji.

źródło: krolowa superstar
Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.