Od 400 miesięcy średnia globalna temperatura powietrza jest wyższa od normy wieloletniej

3
13
Anomalie temperatury w kwietniu 2018 roku na świecie.

Kwiecień był czterechsetnym miesiącem z rzędu ze średnią globalną temperaturą powietrza powyżej normy wieloletniej. Dla naukowców to żelazny dowód na to, że klimat na planecie ociepla się na naszych oczach.

Według najnowszych danych amerykańskiego Narodowego Urzędu do spraw Oceanów i Atmosfery (NOAA) miniony kwiecień w skali globalnej zapisał się ze średnią temperaturą na poziomie 0,83 stopnia powyżej średniej z lat 1900-2000.

Jeszcze tylko dwa inne kwietnie były od niego cieplejsze. Tym absolutnie najcieplejszym pozostaje kwiecień 2016 roku, gdy odchylenie od normy sięgnęło 1,08 stopnia. Na północnej półkuli miniony kwiecień był 8. najcieplejszym, a na południowej półkuli 2. najcieplejszym.

Europa znalazła się wśród tych obszarów, gdzie temperatura popadała w największe anomalie. W Polsce średnia była nawet o ponad 4 stopnie wyższa od normy wieloletniej. Dzięki temu kwiecień zapisał się w naszym kraju najcieplej przynajmniej od drugiej połowy osiemnastego wieku, gdy rozpoczęto ciągłe pomiary. Jednak temperaturę na północnej półkuli mocno obniżyły wyjątkowe chłody panujące w Ameryce Północnej.

Anomalie temperatury w kwietniu 2018 roku na świecie.
Anomalie temperatury w kwietniu 2018 roku na świecie.

Nie zmienia to jednak faktu, że kwiecień zapisał się jako 400. miesiąc z temperaturą globalną powyżej normy z wielolecia. To oznacza, że temperatura powyżej średniej utrzymuje się nieustannie, miesiąc za miesiącem, już od 33 lat.

Co więcej, aż 18 spośród 19 najcieplejszych lat w 139-letniej historii pomiarów meteorologicznych odnotowano po 2000 roku. Oznacza to wszystkie lata w tym stuleciu oraz rok 1998 z ubiegłego wieku.

Naukowcy nie mają wątpliwości, że w ten sposób objawia się globalne ocieplenie, za które w przeważającej mierze odpowiada człowiek. Nawet jeśli wykluczymy czynnik ludzki, ogólny model ocieplenia klimatu nie ulegnie większym zmianom.

Według nich silne erupcje wulkaniczne z powodu popiołów unoszących się w powietrzu mogą ochładzać klimat, zaś zjawisko El Nino ocieplać go, ale jedynie krótkotrwale, na kilka lat. Wpływ człowieka na klimat, poprzez emisję gazów cieplarnianych, jest długofalowy.

Klimatolodzy zapowiadają, że kolejne miesiące i całe lata nadal będą przynosić temperatury powyżej normy wieloletniej. Jeśli skala emisji CO2 nie ulegnie zmianie, to trend ten może się utrzymać dziesiątki, a nawet setki lat.

Źródło: TwojaPogoda.pl

3 KOMENTARZE

 1. Faktem jest że pogoda ma swoje odchyły od kilku lat.
  – 20 stropni w lutym.
  – brak śniegu w grudniu
  – ostatnio wymienione tornado w niemczech
  tylko kilka przykładów. Wątpię że tak było zawsze. Pamiętam jak moja babcia opowiadała mi pogodę za jej czasów kiedy to zaspy śniegu były większe od niej. Lato to było lato a nie jeśień średniowiecza itp.
  Na szczęście rządy skutecznie działają rozpylając odpowiednie substancję do atmosfery by zapobiec globalnemu ociepleniu…..

 2. A niech wkoncu spopieli ta cala durna planete.Chce do kotla,chce miec kiche rozpruwana,patrzec jak moj zydowski wurst jest rozrywany a klejnoty walcowane

 3. pierdu pierdu co z tego że kwiecień ciepły jak np teraz maj deszcze i zimno rano i w nocy a pewnie dalsze miesiace takie same bedą za to zima cieplejsza to bedziecie pisac jakie ocieplenie … to ja juz wole ciepło od kwietnia do sierpnia a w zimie niech sypie i mrozi na -35 stopni

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.