21 Paź, 2017

Odkryta gwiazda WISE 0720−0846 w Układzie Słonecznym może siać spustoszenie

Odkryliśmy kolejnego, potencjalnego kandydata na siewcę totalnego zniszczenia w całym Układzie Słonecznym, w tym na naszej planecie. Może nim być gwiazda, a w zasadzie układ podwójny WISE 0720−0846, który zbliżył się do Ziemi na odległość 0,8 roku świetlnego.

To niezwykle blisko, gdyż nawet komety przylatują do nas z bliższych ośrodków, a najbliższa nam gwiazda (oprócz Słońca), Proxima Centauri, znajduje się aż 4,24 roku świetlnego od nas.

WISE 0720−0846

Najciekawszy jest w tym wszystkim fakt, że tajemnicza gwiazda przelatywała przez nasz Układ Słoneczny zaledwie 70 tysięcy lat temu. Naukowcy są zdania, że jest wielce prawdopodobne, iż do takich „zbliżeń” dochodzi co kilkaset tysięcy lat. Wówczas małe gwiazdy docierają do Obłoku Oorta i mogą czynić w nim spore spustoszenie.

gwiazda

Całkiem możliwe, że to w jakiś sposób oddziałuje na komety, które również docierają do Słońca i planet, w tym Ziemi. Niestety, astronomowie nie mają wiedzy na temat możliwych katastrof, do których mogły doprowadzić na naszej planecie komety czy planetoidy, „aktywowane” przez tę gwiazdę.

WISE 0720−0846 jest układem podwójnym. Gwiazda główna jest czerwonym karłem o masie około 85 mas Jowisza. Drugim składnikiem jest brązowy karzeł o masie około 65 mas Jowisza. Łącznie jest to około 0,15 masy Słońca.

WISE 0720−0846

Aktualnie WISE 0720−0846 znajduje się około 20 lat świetlnych od Układu Słonecznego i prędko do niego nie powróci. Do tej pory słabe, czerwone i brązowe karły zwykle umykały detekcji, ale to się zmieniło dzięki kosmicznej misji Wide-field Infrared Survey Explorer (WISE), który od kilku lat specjalizuje się właśnie w takich zadaniach.

źródło: Geekweek

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.