Odkryto 3 planety takie jak Ziemia. Kiedyś może tam zamieszkamy

Astronomowie z Europejskiego Obserwatorium Południowego odkryli trzy nowe planety pozasłoneczne. Niewykluczone, że istnieje na nich życie, informuje serwis “Science Daily”.

 

Astronomowie odkryli układ składający się z co najmniej sześciu planet podczas obserwacji gwiazdy Gliese 667C. Wcześniej wiadomo było tylko, że w orbicie gwiazdy znajdują się trzy planety, z czego tylko jedna była brana pod uwagę jako ta, na której może występować życie.

Takich planet może być więcej


Trzy z nowo odkrytych ciał niebieskich to superziemie. Są one bardziej masywne niż Ziemia, ale mniej masywne, niż takie planety jak Uran i Neptun. Znajdują się w takiej odległości od gwiazdy Gliese 667C, że może występować tam woda w stanie ciekłym. To jeden z najistotniejszych czynników sprzyjający potencjalnemu wykształceniu się życia na ich powierzchniach.


Gliese 667C to gwiazda, która jest dobrze znana astronomom. Wiadomo, że znajduje się ok. 22 lata świetlne od Ziemi, w gwiazdozbiorze Skorpiona i należy do tzw. czerwonych karłów.

“To odkrycie jest ekscytujące”

Superziemie odkrył zespół astronomów z Uniwersytetu w Gottingen i Uniwersytet Hertfordshire. Ponownie przeanalizowali uzyskane wcześniej dane oraz dodali do nich obserwacje uzyskane dzięki systemowi HARP i Teleskopom Magellana.

– Wiedzieliśmy już, że gwiazda ma trzy planety, więc chcieliśmy zobaczyć, czy nie ma ich więcej – mówi Mikko Tuomi. – Odkrycie trzech planet, które pozostają w tzw. strefie mieszkalnej, jest bardzo ekscytujące – dodaje.

źródło :http://wiadomosci.gazeta.pl

Wspomóż nasz rozwój i Udostępnij:

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Seweryn Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Seweryn
Gość

Najs xd