Odkryto drugą Ziemię. Krąży wokół najbliższej naszej gwiazdy

Naukowcy odkryli, że wokół Proximy Centauri, gwiazdy najbliżej położonej wobec Ukladu Słonecznego, krąży skalista planeta, nieco większa od Ziemi i to w strefie umożliwiającej istnienie na jej powierzchni wody w stanie ciekłym. – Myślę, że jest to najważniejsze odkrycie planety, poza Układem Słonecznym, z dotychczasowych – oceniła dr Carole Haswell z Open University.

O odkryciu poinformował w artykule w najnowszym numerze czasopisma „Nature” zespół astronomów pod kierownictwem Guillema Anglada-Escude. Odległość dzieląca planetę, która otrzymała nazwę Proxima b, od jej gwiazdy jest znacznie mniejsza od odległości Ziemi od Słońca (149 mln km). Jednak Proxima Centauri jest tzw. czerwonym karłem, czyli jest znacznie mniejsza, ciemniejsza i chłodniejsza od Słońca. Oznacza to, że planeta może krążyć znacznie bliżej gwiazdy i mimo to na jej powierzchni mogą panować łagodne warunki, zbliżone do ziemskich.

planeta podobna do Ziemi

– Odległość tej planety od Proximy Centauri wynosi zaledwie 5 proc. odległości Ziemi od Słońca. Jednak Proxima jest 1000 razy słabsza od Słońca. Tak więc planeta otrzymuje ok. 70 proc. energii otrzymywanej przez Ziemię – wyjaśnia dr Anglada-Escude.

Jednak to czy na powierzchni Proximy b panuje temperatura sprzyjająca życiu zależy od tego czy ma ona atmosferę – dodaje naukowiec. Tylko bowiem tzw. gazy cieplarniane w atmosferze mogłyby spowodować ocieplenie powierzchni planety i zapewnić wystarczające ciśnienie do utrzymania się wody w stanie ciekłym.

planeta podobna do Ziemi

Jednak mimo że najbliższa Słońcu, Proxima odległa jest o 40 bilionów km, tak więc podróż do niej, przy obecnej technologii, musiałaby trwać tysiące lat. Ponadto w odróżnieniu od gwiazd takich jak Słońce, czerwone karły są niebezpieczne. Wyrzucają bowiem często duże ilości materii w przestrzeń, w postaci tzw. protuberancji. Emitują też znacznie więcej promieniowania rentgenowskiego.

– Oczywiście dzisiaj dostanie się tam to fantastyka naukowa. Ale myślimy nad tym i nie jest już czystym akademizmem wyobrażenie sobie, że pewnego dnia wyślemy tam sondę – powiedział dr Anglada-Escude. – Myślę, że jest to najważniejsze odkrycie planety, poza Układem Słonecznym, z dotychczasowych. Dość pomyśleć, że coś co może się nadawać do życia orbituje wokół gwiazdy najbliższej Słońcu – powiedziała dr Carole Haswell z Open University.

źródło: onet.pl Autor: (RC,ks)
Wspomóż nasz rozwój i Udostępnij:

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
To je tak Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
To je tak
Gość
To je tak

A na tej nowej planecie to do kościoła chodzą ? http://www.koniec-swiata.org/czat/czat_images/icons/glupek.gif