Odkryto gigantyczną czarną dziurę

gigantyczna czarna dziura

Naukowcy odkryli monstrualnie wielką dziurę i wyjątkowo jasny kwazar, który świeci 420 bilionów jaśniej niż Słońce. To absolutni rekordziści w swoich kategoriach.

Międzynarodowy zespół naukowców z Chin, Chile, Australii i USA pod kierunkiem profesora Xue-Bing Wu z Uniwersytetu Pekińskiego zauważył rekordowo wielką czarną dziurę. Znajduje się ona w kwazarze o osobliwej nazwie SDSS J010013.02+280225.8, oddalonym o 12,8 mld lat świetlnych od Ziemi. Badacze szacują, że cały obiekt (czyli kwazar wraz z czarną dziurą) powstał, gdy Wszechświat liczył sobie zaledwie 875 mln lat.

Gigantyczna czarna dziuragigantyczna czarna dziura

gigantyczna czarna dziura

Wyjątkowo jasny

Kwazary to najjaśniejsze obiekty we Wszechświecie, stale emitujące promieniowanie elektromagnetyczne o ogromnej mocy. W XIX wieku podejrzewano, że są to po prostu gwiazdy. Jednak w połowie XX wieku, kiedy obserwowano niebo za pomocą teleskopów, naukowcy zauważyli emisję radiową.

Kwazar kwazar

Kwazar SDSS J010013.02+280225.8 został zauważony za pomocą 2-metrowego Teleskopu Lijiang w Yunnan (Chiny). Okazało się, że jest 12 mld razy większy od Słońca, a znajdująca się w nim czarna dziura świeci 420 bilionów razy jaśniej niż nasza gwiazda.

– To jedyny tak odległy kwazar dostrzeżony przez 2-metrowy teleskop. Jesteśmy z tego powodu bardzo dumni – mówił współautor badań Feige Wang.

Wielkie nadzieje

Badacze mają nadzieję, że dalsze obserwacja kwazara przy użyciu Teleskopu Hubble’a i Chandra X-Ray rzucą nowe światło na powstawanie czarnych dziur i galaktyk we Wszechświecie.

– Ten kwazar jest bardzo wyjątkowy – mówił dr Wu Xue-Bing. – To pomoże nam zagłębić wiedzę o wczesnym etapie Wszechświata – dodał.

Wyniki obserwacji opublikowano w naukowym magazynie „Nature”.

Źródło: space.com Autor: PW/kt

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.