Odkryto planetę na której widać potrójny wschód i zachód słońca

Zachwycasz się pięknem wschodów i zachodów słońca na Ziemi? A jakbyś miał możliwość aż trzy razy podziwiać je w ciągu dnia? Brzmi niemożliwie, ale na jednej z planet takie rzeczy są na co dzień, ponieważ wokół niej są trzy słońca.

Potrójny wschód i zachód Słońca istnieje na nowo odkrytej planecie HD 131399Ab, która nie jest podobna do żadnego innego znanego ludzkości świata. Uchwycili ją badacze z Uniwersytetu w Arizonie.

HD 131399Ab

Planeta znajduje się około 340 lat świetnych od Ziemi w gwiazdozbiorze Centaura. Szacuje się, że obiekt HD 131399Ab ma około 16 milionów lat. Taki wiek czyni ją jedną z najmłodszych egzoplanet, jakie do tej pory odkryto. Temperatura na powierzchni planety sięga 580 st. C, czyli jest to jedna z najchłodniejszych, której masa równoważy się z wagą czterech Jowiszów.

HD 131399Ab

HD 131399Ab

Długi czas obiegu

Przez większą część roku planet słońca zachodzą i wschodzą, dzięki czemu podczas jednego dnia możemy obserwować trzy wschody i trzy zachody. Przez około 140 lat ziemskich na planecie panuje notoryczny dzień. Jest to rezultat zbiegu wschodów i zachodów różnych gwiazd, które zapewniają światło przez cały czas.

– Podczas wędrówki planety po swojej orbicie przez ponad połowę całego obiegu, który trwa 550 lat ziemskich, na niebie z powierzchni tego obiektu są widoczne trzy słońca. Jedno jest duże i wyraźnie odstaje od dwóch pozostałych, które są mniejsze i znajdują się obok siebie – poinformował Daniel Apai z Uniwersytetu w Arizonie.

Źródło: NASA, tvn meteo Autor: AD/jap
Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.