Ogromna susza w Kaliforni może doprowadzić do dużego trzęsienia ziemi

Kalifornię nawiedziła największa susza w historii. Może ona zapoczątkować reakcję łańcuchową kataklizmów. Jednym z nich jest zanik wód gruntowych co doprowadza do zapadania się ziemi co może grozić katastrofalnym w skutkach trzęsieniem ziemi.

W Kalifornii panują duże upały a mieszkańcy mają powody do obaw bo tak sucho nie było na przestrzeni ostatnich 100 lat. Żadne zapisy w dziennikach meteorologicznych nie mówią o tak dużej suszy i tak skromnych opadach deszczu, wysychających zbiornikach wodnych na dużą skalę w tak długim okresie.

ogromna susza Kalifornia

W wielu regionach od dawna obowiązuje zakaz mycia samochodów, napełniania basenów i podlewania ogródków. Niektóre miejscowości wprowadziły też limity w poborze wody, która leci z kranów tylko w określonych godzinach.

Sztab zarządzania kryzysowego został postawiony na nogi, gdyż prognozy sezonowe nie przewidują obfitych deszczy, które mogłyby poprawić dramatyczną sytuację na zbiornikach retencyjnych.

Animacja obrazuje proces nasilania się suszy w Kalifornii w latach 2011-2014.

Ostatnią deską ratunku dla mieszkańców jest sięgnięcie po zasoby wód głębinowych z powodu prawie całkowitego wyschnięcia ujęć wodnych, które zaspokajają potrzeby milionów mieszkańców. Ostatnio przeprowadzone badania przez instytut Krajowej Służby Geologicznej (USGS) ujawniają szereg następstw, jakie może mieć tak długotrwała i intensywna susza.

W miejscach gdzie woda wyschła lub została wchłonięta ziemia zaczyna znacznie się zapadać. Dochodzi do osunięć się ziemi, dróg i zabudowań. W niektórych miejscach proces ten przebiega bardzo gwałtownie.

ogromna susza Kalifornia

Jednym z groźniejszych następstw tego zjawiska może być wzrost aktywności sejsmicznej. Amerykańscy geolodzy przytaczają przykład katastrofalnego wstrząsu, który 11 maja 2011 roku nawiedził południowo-wschodnią Hiszpanię. Trzęsienie o magnitudzie 5.1 spowodowało tam zrujnowanie miejscowości Lorca, położonej w okolicach Murcji. W gruzach domów zginęło 9 osób, a 403 zostały ranne.

Sejsmolodzy na przestrzeni ostatnich kilku lat badali przyczynę powstania tego dość nieoczekiwanego trzęsienia ziemi, którego przyczyną było nadmierne pobieranie wód gruntowych do nawadniania pól uprawnych co spowodowało znaczne uszczuplenie się jego zasobów. Zanim nastąpił katastrofalny wstrząs zaobserwowano to samo zjawisko co w Kalifornii czyli zapadanie się ogromnych powierzchni gruntu.

susza kalifornia

Wiele osób w ostatnim czasie zaczęło zdawać sobie sprawę z niebezpiecznej sytuacji i jej następstw, bo okazuje się, że Kalifornia jest ostatnio obszarem najbardziej zagrożonym wystąpieniem dużych trzęsień ziemi. Szacuje się, że ryzyko potężnego wstrząsu, o magnitudzie 6.7, który może obrócić w ruinę Los Angeles czy San Francisco, wynosi w perspektywie następnych 30 lat aż 99,7 procenta. Historyczna susza może ten kataklizm przyspieszyć, i co najgorsze, nie ma rozwiązania, aby mu zapobiec.

ogromna susza Kalifornia

ogromna susza Kalifornia

ogromna susza Kalifornia

ogromna susza Kalifornia

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.