Ogromne trzęsienie ziemi nawiedzi południe Europy potwierdzają naukowcy !!!

Ogromne trzęsienie ziemi na południu EuropySejsmolodzy zidentyfikowali długi na 30 km obszar wzdłuż północnej Anatolii, który może stać się niebawem epicentrum bardzo silnego trzęsienia ziemi. Potencjalne źródło trzęsienia ziemi znajduje się tylko 15 km od centrum zamieszkanego przez 12 milionów ludzi Stambułu.

Zespół badaczy pod kierunkiem prof. Marco Bohnhoffa z Niemieckiego Ośrodka Badań Geologicznych opublikował wyniki swoich badań w internetowym wydaniu naukowego czasopisma Nature Communications.

Region Marmara w północno-zachodniej Turcji oraz miasto Stambuł (na zdjęciu satelitarnym powyżej) i jego okolice zamieszkuje w sumie ponad 15 milionów ludzi. Tereny te są zagrożone trzęsieniem ziemi o sile przynajmniej 7 stopni w skali Richtera. Aby lepiej zrozumieć procesy zachodzące przed silnym trzęsieniem ziemi, naukowcy zbudowali sieć monitoringu sejsmicznego na Wyspach Książęcych na Morzu Marmara. Niemieccy badacze współpracowali przy tym z naukowcami ze Stambułu. Wyspy Książęce dały sejsmologom unikalną możliwość monitorowania aktywności w oddalonej o zaledwie kilka kilometrów strefie sejsmicznej pod morskim dnem.

Uzyskane w ten sposób dane potwierdzają, że obszar o potencjalnie dużej aktywności znajduje się na głębokości 10 kilometrów tuż obok wielomilionowego i zabytkowego Stambułu.

– Obszar, który zidentyfikowaliśmy ciągnie się wzdłuż uskoku tektonicznego na głębokości 10 km i od czterech lat nie wykazuje aktywności sejsmicznej – wyjaśnia prof. Bohnhoff. – Oczekiwane trzęsienie ziemi może mieć źródło właśnie w tym miejscu.

Przypuszczenia te potwierdza dodatkowo fakt, że strefa spękań powstałych po ostatnim dużym trzęsieniu ziemi w tym rejonie (w 1999 r.) kończy się dokładnie w obszarze wyznaczonym przez naukowców. Dane porównano też z informacjami pochodzącymi z innych tego typu uskoków, jak np. San Andreas w Kalifornii.

Uskok północno-anatolijski biegnie przez północną Turcję, stanowiąc geologiczną granicę między płytą anatolijską a płytą eurazjatycką. Na wschodzie, w tzw. węźle potrójnym, łączy się z uskokiem schodnio-anatolijskim, na zachodzie przechodzi 20 km na południe od Stambułu. Ostatnie z, rozpoczętej w 1939 roku na wschodzie Turcji, serii trzęsień były wstrząsy o sile 7,4 w Iz-mit w 1999 roku, w wyniku którego życie straciło 18 tys. osób. Seria trzęsień w Turcji rozpoczęła się na wschodzie i stopniowo przemieszczała się wzdłuż granicy płyt: anatolijskiej i eurazjatyckiej, ze wschodu na zachód.

Niemieccy naukowcy będą nadal prowadzili badania w rejonie Morza Marmara. U wschodnich wybrzeży dokonywane są właśnie odwierty o głębokości do 300 metrów – zostaną w nich umieszczone niezwykle czułe sejsmografy. W ten sposób będzie można prowadzić bardzo precyzyjne pomiary i rejestrować mikro trzęsienia ziemi. Sejsmolodzy zaznaczają, ze dokładne przewidzenie tej katastrofy jest niemożliwe, ale dane zebrane tuż przed dużym trzęsieniem mogą w przyszłości pozwolić na lepsze szacowanie lokalizacji i siły oraz skutków trzęsień ziemi.

Jeśli Turcję nawiedzi trzęsienie ziemi o przewidywanej sile – będzie to ogromna katastrofa, w której życie mogą stracić tysiące ludzi.

Wspomóż nasz rozwój i Udostępnij:

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o